Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Objem hypoték v květnu stoupl o 17 procent, sazby nepatrně stouply

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Banky a stavební spořitelny poskytly v květnu hypoteční úvěry za 12,3 miliardy korun, což je proti dubnu nárůst o 17 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování nepatrně stoupla z dubnových 5,89 na 5,9 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Objem i počet hypoték se tak v květnu přiblížil březnovým hodnotám a po zohlednění sezonního vývoje je nejvyšší od poloviny loňského roku, kdy trh začal citelně zamrzat. Hodnoty posledních třech měsíců tak naznačují, že hypoteční trh mírně ožívá, ačkoli oproti minulosti zůstává nadále výrazně utlumený. Z meziročního pohledu byl v květnu obdobně jako v dubnu objem poskytnutých hypoték nižší o 40 procent.

"Situace se začíná stabilizovat. Sledujeme trend klesajících cen nemovitostí, který přetrval také v květnu. Nadále pokračuje i snížený zájem o velké, méně udržitelné stavby a domy ve vzdálenějších lokalitách. Obavy z hůře dostupných hypoték však pozvolna opadávají a hypoteční trh by se tak měl začít postupně zotavovat, čemuž mírně napomůže i zmírnění pravidel ze strany České národní banky," uvedl generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v květnu dosáhl 10,4 miliardy Kč po dubnových 8,8 miliardy. Jde tak o nárůst o 19 procent proti dubnu. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil dvě miliardy Kč proti dubnovým 1,8 miliardy Kč.

Počet nově poskytnutých hypoték se v květnu zvýšil z 2900 na 3500. I v tomto ohledu se květnová hodnota současně s tou z března pohybuje na nejvyšší úrovni od července minulého roku. Nadále jde ale o nízký počet ve srovnání s tím, že průměrný měsíční počet nových hypoték v první polovině minulého roku se pohyboval kolem 6000 a předloni 9500.

Změny úrokových sazeb byly pouze mírné, a stále tak platí, že se nachází na nejvyšších úrovních za posledních 20 let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách. Takzvané realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v rozpětí mezi šesti až sedmi procenty.

"Úrokové sazby setrvávají v posledních měsících stabilní kolem 5,9 procenta. Případný výraznější pokles hypotečních sazeb nyní vzhledem k stabilním cenám zdrojů neočekáváme, postupně by však sazby mohly začít klesat v závěru letošního roku," upozornil vedoucí hypotečních služeb Air Bank Marek Richter. ČNB od července už nebude vyžadovat od žadatelů splnění limitu splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Rozhodnutí ČNB se podle něj velmi pravděpodobně promítne do většího zájmu klientů bank o hypoteční úvěry, protože právě ukazatel DSTI hraje v dostupnosti hypoték významnou roli.

Témata:  hypotéky

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 12:00

Akcie automobilkám padají poté, co Trump oznámil cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.