Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová pravidla daňových odpočtů úroků z hypoték mohou zamotat hlavu daňařům i kupujícím

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Spolu se zrušením daně z nabytí nemovitostí vláda schválila i nová pravidla daňových odpočtu úroků z hypotečních úvěrů a z úvěrů od stavebních spořitelen. Hlavní změnou je výše maximálního odpočtu. Do konce letošního roku je roční limit odpočtů 300 tisíc korun, který však od 1. ledna 2021 poklesne na pouhých 150 tisíc.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti i nová pravidla daňových odpočtů z úvěrů na bydlení má za úkol především zjednodušit daňový systém. Zrušení daně z nabytí nemovitostí platí retrospektivně a její pravidla jsou celkem jasná. U změny daňových odpočtů z hypoték a z úvěrů od stavebních spořitelen však může dojít k nejasnému výkladu.

„Zákon říká, že snížený limit pro daňové odpočty úroků z úvěrů na bydlení platí pro financování bytových potřeb obstaraných po 1. lednu 2021. Jenže pod pojmem obstarání si každý může představit něco jiného. Někteří mohou za obstarání považovat nákup nemovitosti, sepsání kupní smlouvy, nebo zápis do katastru nemovitostí. Milníkem pro tyto účely je právě zapsání nového vlastníka do katastru nemovitostí,“ vysvětluje Michal Jelínek, daňový expert a partner ve společnosti V4 Group.

Řešením by byla změna terminologie, jako tomu bylo například v loňském roce, kdy Česká národní banka nejprve omezila poskytování hypoték a pak přidala výklad nákladů u jejich předčasného splacení. Oficiální výklad terminologie od ministerstva financí by pomohlo i v tomto případě

U sporných nemovitostních obchodů budou lidé stát před otázkou, jestli daňové odpočty řešit podle starých nebo nových pravidel. „V případě, že si daňový poplatník odečte více než dovoluje zákon, může mít problémy s finanční správou. Rozdíl na dani přitom činí 22 500 korun ročně,“ upozorňuje Jelínek.

Témata:  daně hypotéky

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy