Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypoteční boom v ČR letos končí, na úvěr nedosáhne třetina žadatelů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hypoteční boom v ČR letos končí, na úvěr nedosáhne třetina žadatelů, vyplývá z analýzy finančně-poradenské platformy Chytrý Honza. Podle jejích dat se snížila průměrná hodnota hypotéky ze 3,5 milionu korun v posledním kvartálu 2021 na tři miliony Kč v lednu i únoru 2022. Průměrná doba fixace naopak narostla ze 6,1 na 6,5 roku.

Rok 2021 byl I přes zvyšování úvěrových sazeb proti předchozím rokům bohatý na celkové množství sjednaných hypoték. Tento trend však podle současných předpovědí pokračovat nebude a rok 2022 se ponese ve znamení poklesu. Mezi hlavní důvody analýza řadí protiinflační kroky České národní banky z roku 2021.

"Rok 2022 nenaváže na předchozí silné období a vrátíme se na úrovně před rekordním rokem 2021. Poradci z naší sítě hlásí nejen pokles žadatelů o hypotéky, ale také snížení průměrné hodnoty těch schválených. Faktorů, které k situaci na trhu vedly, je řada. Od zvyšující se inflace přes stoupající ceny nemovitostí až po úpravy v samotných vyhláškách. I proto odhadujeme, že až třetina žadatelů jednoduše neuspěje," uvedl ředitel společnosti Jiří Havrlant.

Loni stejně jako v roce 2020 byly hypotéky nejčastěji sjednávány na nejdelší možnou dobu 30 let. Průměrná doba fixace vzrostla z 6,1 roku v prvních měsících roku 2021 na 6,5 roku v jeho závěru. Nárůst analytici Chytrého Honzy přisuzují zdražování hypoték, které způsobilo ze strany klientů vyšší tlak na uzavření hypotéky z obavy dalšího navyšování. Celkově se hypoteční poptávka v loňském roce zvýšila téměř dvojnásobně proti roku 2020, což podle analýzy může poukazovat na lepší finanční situaci žadatelů.

Poptávka po hypotékách reflektuje kroky ČNB a její zvyšování úrokové sazby. Proto lidé pravděpodobně volili jakoukoli hypotéku, na kterou dosáhli. První zvýšení úrokových sazeb z 2,13 na 2,23 procenta přišlo v červenci loňského roku, přičemž v prosinci 2021 vyrostla úroková sazba na 3,75 procenta. Zároveň si v nejisté době chtěli klienti bank své hypotéky zafixovat na delší dobu.

Proti poslednímu kvartálu roku 2021 množství sjednaných hypoték v počátku letošního roku výrazně klesá. Rovněž se snížil průměrný objem hypoték. Projevilo se tak navýšení sazeb z prosince loňského roku. Poslední zvýšení na 4,5 procenta přišlo v únoru 2022. Chytrý Honza letos očekává pokles objemu hypotečních úvěrů zhruba o 20 procent.

Únorové zvýšení úrokových sazeb by podle analytiků společnosti mělo být letos poslední. Předpokládají také, že možnost dosáhnout na hypotéku ovlivní také nastavení limitů ukazatele LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti), ukazatele dluhové služby DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem) a příjmového ukazatele DTI (celkové zadlužení žadatele o úvěr k jeho čistému ročnímu příjmu), k jejichž zpřísnění dojde 1. dubna. I kvůli těmto faktorům asi třetina žadatelů v letošním roce na hypotéku nedosáhne.

Témata:  hypotéky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy