Hypoteční boom v ČR letos končí, na úvěr nedosáhne třetina žadatelů

Hypoteční boom v ČR letos končí, na úvěr nedosáhne třetina žadatelů, vyplývá z analýzy finančně-poradenské platformy Chytrý Honza. Podle jejích dat se snížila průměrná hodnota hypotéky ze 3,5 milionu korun v posledním kvartálu 2021 na tři miliony Kč v lednu i únoru 2022. Průměrná doba fixace naopak narostla ze 6,1 na 6,5 roku.

Ilustrační fotografie

Rok 2021 byl I přes zvyšování úvěrových sazeb proti předchozím rokům bohatý na celkové množství sjednaných hypoték. Tento trend však podle současných předpovědí pokračovat nebude a rok 2022 se ponese ve znamení poklesu. Mezi hlavní důvody analýza řadí protiinflační kroky České národní banky z roku 2021.

"Rok 2022 nenaváže na předchozí silné období a vrátíme se na úrovně před rekordním rokem 2021. Poradci z naší sítě hlásí nejen pokles žadatelů o hypotéky, ale také snížení průměrné hodnoty těch schválených. Faktorů, které k situaci na trhu vedly, je řada. Od zvyšující se inflace přes stoupající ceny nemovitostí až po úpravy v samotných vyhláškách. I proto odhadujeme, že až třetina žadatelů jednoduše neuspěje," uvedl ředitel společnosti Jiří Havrlant.

Loni stejně jako v roce 2020 byly hypotéky nejčastěji sjednávány na nejdelší možnou dobu 30 let. Průměrná doba fixace vzrostla z 6,1 roku v prvních měsících roku 2021 na 6,5 roku v jeho závěru. Nárůst analytici Chytrého Honzy přisuzují zdražování hypoték, které způsobilo ze strany klientů vyšší tlak na uzavření hypotéky z obavy dalšího navyšování. Celkově se hypoteční poptávka v loňském roce zvýšila téměř dvojnásobně proti roku 2020, což podle analýzy může poukazovat na lepší finanční situaci žadatelů.

Poptávka po hypotékách reflektuje kroky ČNB a její zvyšování úrokové sazby. Proto lidé pravděpodobně volili jakoukoli hypotéku, na kterou dosáhli. První zvýšení úrokových sazeb z 2,13 na 2,23 procenta přišlo v červenci loňského roku, přičemž v prosinci 2021 vyrostla úroková sazba na 3,75 procenta. Zároveň si v nejisté době chtěli klienti bank své hypotéky zafixovat na delší dobu.

Proti poslednímu kvartálu roku 2021 množství sjednaných hypoték v počátku letošního roku výrazně klesá. Rovněž se snížil průměrný objem hypoték. Projevilo se tak navýšení sazeb z prosince loňského roku. Poslední zvýšení na 4,5 procenta přišlo v únoru 2022. Chytrý Honza letos očekává pokles objemu hypotečních úvěrů zhruba o 20 procent.

Únorové zvýšení úrokových sazeb by podle analytiků společnosti mělo být letos poslední. Předpokládají také, že možnost dosáhnout na hypotéku ovlivní také nastavení limitů ukazatele LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti), ukazatele dluhové služby DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem) a příjmového ukazatele DTI (celkové zadlužení žadatele o úvěr k jeho čistému ročnímu příjmu), k jejichž zpřísnění dojde 1. dubna. I kvůli těmto faktorům asi třetina žadatelů v letošním roce na hypotéku nedosáhne.

Témata: hypotéky | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky