Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo šetří, má za tři? Mnoho Čechů má naspořeno jen pár tisícikorun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Známé české přísloví říká, že kdo šetří, má za tři. Už ale dávno nejsme národem, který si poctivě střádá úspory do slamníku na horší časy. Jak totiž ukázaly výsledky průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, mnoho Čechů má naspořeno jen pár tisícikorun.

Nefunkční pračka, rozbité auto nebo například ztráta zaměstnání – to je jen několik situací z mnoha, které dokážou znepříjemnit život a pěkně zamávat s rodinným rozpočtem. Velká část Čechů na ně však není připravena. Celých 39 % lidí nemá našetřeno více než 10 000 korun, dalších 9 % má na nenadálé výdaje připraveno do 20 000 korun.

„Aby se člověk vyhnul finančním potížím a dluhové pasti, musí přemýšlet dopředu a začít včas spořit. Jak se ukázalo, téměř polovina Čechů by měla velké problémy, pokud by musela nárazově vydat větší sumu peněz. Naopak pouhá desetina lidí má velkorysou rezervu více než 200 tisíc korun,“ komentuje výsledky průzkumu Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny a dodává, že v ideálním případě by měl každý mít tzv. „finanční polštář“ zhruba ve výši tří platů.

Někteří lidé mají pocit, že si nemohou dovolit odložit část peněz na později, jiní se obávají, že o své úspory uložené v bance mohou přijít. Spoření například na stavebku přitom má různé výhody. „U stavebního spoření jsou vklady pojištěny až do výše do 100 000 EUR, jedná se tedy o velmi bezpečnou formu ukládání peněz. Včetně státní podpory a úroků mohou lidé navíc dosáhnout na zhodnocení až 3,6 % ročně,“ dodává Lenka Molnárová.

Lidé si nemusí spořit pouze pro případ nečekaných výdajů, ale také na důchod, a pokud to rodinný rozpočet dovolí, je dobré pravidelně odkládat určitou částku do budoucna také dětem. Až odrostou, naspořené peníze jim pomohou postavit se na vlastní nohy. Právě na spořicí smlouvy pro děti a mladé do 25 let má nyní RSTS akční nabídku platnou jen do konce června 2018. Minimálně po celou dobu vázací lhůty nově uzavřené smlouvy, to je šest let, bude vklady úročit sazbou 1,5 % ročně.

Témata:  finance spoření

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 11:39

Předpověď počasí na noc a středu 17. dubna

Mezi tlakovou níží nad východní Evropou a tlakovou výší nad východním Atlantikem k nám bude nadále proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?