Hypotéky letos překonají rekord, refinancovat může téměř polovina lidí s hypotečním úvěrem

Po rekordním loňském roce, kdy se na českém hypotečním trhu sjednaly hypotéky v objemu téměř 225 miliard korun, bude s největší pravděpodobností následovat další rekordní období. Rekord ale bude letos spočívat v jiné statistice. Během roku 2017 totiž skončí fixační období u hypotéky zhruba 300 tisíc klientům českých bank.

Ilustrační fotografie

To je téměř polovina všech Čechů, co hypotéku v současnosti splácí. Letos tak bude hypoteční trh ve znamení refinancování, banky by do konce roku mohly poskytnout hypotéky v objemu až 240 miliard Kč, informuje Jiří Sýkora, analytik produktového oddělení Swiss Life Select.

S ohledem na takto ohromná čísla se i jednotlivé banky začaly na tuto situaci připravovat. Menší banky situaci vnímají jako velkou příležitost k navýšení svého tržního podílu. Podporuje to i nedávné prohlášení generálního ředitele Moneta Money Bank Tomáše Spurného: „Všichni budete překvapeni, jak významně budeme růst.“

Naopak velké banky jsou v komunikaci refinancování zdrženlivější. I když samozřejmě možnost získat nové klienty vnímají, jejich hlavním cílem je zejména udržení si stávajících klientů.

Co refinancování může klientovi přinést?

Podívejme se na příklad vzorového klienta banky s hypotékou 3 miliony korun, kterou sjednal v roce 2012 s fixací na 5 let. Nyní má na hypotéce úrokovou sazbu 3,99 % a jeho nebo její splátka činí 15 819 Kč. Letos mu ale fixační období pro úrokovou sazbu končí a klient se tak může rozhlédnout po východnější nabídce.

Pokud hypotéku refinancuje, může dnes pro pětiletou fixaci snížit svou úrokovou sazbu až na 1,79 % a s tím i splátku na 11 584 Kč měsíčně. Zde by mohlo naše zamyšlení končit se slovy: Kliente, ušetřil jsi 4 500 korun! Zkusme se ovšem podívat ještě o kousek dál.

Co s ušetřenými penězi?

Částka 4 500 Kč je jistě zajímá a rodinný rozpočet by si s ní hravě poradil. Ale bylo by to tak správně? Domnívám se, že ne. Daleko vhodnější způsob, jak peníze utratit, je investice do budoucnosti klienta nebo jeho dětí.

Je obecně známým faktem, že stát se o penzi jednotlivce jen těžko postará v přijatelné míře. Část peněz ušetřených na splátce hypotéky by proto měla směřovat na klientův „důchodový účet“. A jestli „důchodovým účtem“ bude doplňkové penzijní spoření, životní pojištění, nebo investice záleží na konkrétní situaci a potřebách klienta.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky