Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak a u kterých bank refinancovat hypotéku i bez doložení příjmu?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komerční sdělení - Končí vám fixace hypotéky a přemýšlíte, jak ve splácení úvěru pokračovat? Společně s koncem fixace hypotéky máte možnost beztrestně odejít k jiné bance a hypotéku tzv. refinancovat. Hlavní motivací by mělo být získání lepších podmínek. Rozdíly jsou někdy opravdu značné. Lze však hypotéku refinancovat i bez doložení příjmu?

Co banky běžně kontrolují?

Banky před souhlasem s refinancováním hypotečního úvěru prověřují klienta z hlediska spolehlivosti a schopnosti splácet. Poté, co v prosinci 2016 vstoupila v účinnost nového zákona o spotřebitelském úvěru, postupují banky při posuzování úvěruschopnosti žadatele opatrněji. Bez doložení odpovídajících příjmů, které jsou pro dodržení splátkového kalendáře bezesporu klíčové, se situace komplikuje, avšak nic není ztraceno. Pokud jste byli pro původní banku seriózním klientem a již jste nějakou půjčku nebo hypotéku v minulosti uzavřeli, je pravděpodobné, že to bude nová banka při rozhodování brát v potaz.

Vaše úvěrová historie

Pro posouzení schopnosti splácet hypotéku má každá banka nastaveny určité limity a pravidla. Bezproblémově a včas splacené předchozí půjčky, hypotéky či jiné závazky jasně mluví ve prospěch klienta. Právě takzvaná „úvěrová historie“ je důležitým vodítkem pro banku a rozhodně ovlivní přístup při sjednávání budoucí smlouvy o refinancování hypotéky. Včasné a spolehlivé splácení má vliv na tolerantnější přístup při omezeném dokládání příjmů.

Na které banky se obrátit?

Prvním krokem každého, kdo se chystá refinancovat hypotéku, by mělo být srovnání nabídek. Nejvýhodnější hypotéku si rychle můžete spočítat v kalkulačce. Snadno tak zjistíte, zda-li se ve vašem případě vůbec vyplatí úvěr refinancovat. Nabídky budou odpovídat přesně zadaným požadavkům a vy hned budete mít přehled, jaké máte možnosti a kam má cenu se obrátit.

Jde-li o konkrétní podmínky refinancování bez doložení příjmu, jsou u největších bank následující:

Česká spořitelna nemá bližší podmínky pro refinancování hypoték pevně stanoveny, ale nabízí možnost jejich individuálního sjednání. S doložením jednoho výpisu z hlavního běžného účtu každého z žadatelů lze navštívit pobočku Equa banky. Ve Fio bance po vás budou vyžadovat čisté bankovní i nebankovní registry, řádně uhrazených nejméně 12 splátek, splátka navíc musí být nižší, nebo stejná jako u původního věřitele. O refinancování mohou žádat pouze stejní žadatelé jako u původního úvěru. Pokud se obrátíte na Raffeisenbank, musíte mít také již řádně splaceno minimálně 12 splátek, nesmí dojít k navýšení měsíční splátky a o úvěr musejí žádat stejní žadatelé, jací byli uvedeni u původního úvěru. Bance Sberbank postačí uvedení příjmů v žádosti a bude ověřovat jen platnost pracovního poměru nebo živnostenského oprávnění, k tomu je třeba doložit řádné splacení nejméně 12 splátek a nezměněnou finanční i rodinnou situaci. Po řádném uhrazení nejméně 12 splátek se za nezměněné finanční i rodinné situace můžete obrátit i na hypoteční banku Wüstenrot. Máte-li zdárně uhrazených 18 splátek a vaše finanční ani rodinná situace se nezměnila, můžete kontaktovat UniCreditBank.

Z refinancování nemusíte mít obavy

Refinancování hypotéky vám může ušetřit velké množství peněz, a proto by byla škoda se u konkurenčních bank minimálně neimformovat. Dokonce i refinancování bez doložení příjmu je možné, pokud za sebou máte úvěrovou historii bez zásadnějších vad na kráse.

Témata:  hypotéky banky Komerční sdělení CZK

Aktuálně se děje

10. května 2024 12:22

8. května 2024 20:17

Velvyslanci EU souhlasili s použitím příjmů z ruských aktiv na pomoc Ukrajině

Státy Evropské unie dosáhly předběžné průlomové dohody, aby Ukrajině poskytly další miliardy finančních prostředků na zbraně a střelivo pocházející ze zisků získaných ze zmrazených aktiv ruské centrální banky držených v bloku.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Počet žadatelů o hypoteční úvěr se zdvojnásobil, sazby však klesají velmi pomalu

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl v dubnu hodnoty 5,25 procenta a klesl již po páté v řadě. I přes opětovné snižování základních sazeb Českou národní bankou klesají od začátku roku úrokové sazby jen velmi pomalu. Na konci loňského roku se průměrná hodnota úrokových sazeb pohybovala okolo 5,71 procent, nyní evidujeme oproti této hodnotě pokles o 0,46 procentního bodu. I toto snížení je však pro zájemce o hypoteční úvěr velmi významné, neboť i rozdíl několika desetin v úrokové sazbě může znamenat úspory v řádech tisíců.