Rekordně nízké ceny hypoték setrvají do konce prázdnin, pak banky vůči zájemcům přitvrdí

Úrokové sazby u hypoték tento rok měsíc co měsíc padají níže a níže a posouvají rekordní úroveň do dříve nemyslitelných končin. Není divu, že si hypotéku letos sjednaly desítky tisíc lidí, jak vyplývá z pravidelně zveřejňovaných dat Fincentra Hypoindexu. Tato doba hypoteční hojnosti však brzo skončí. Pro některé ze zájemců o vlastní bydlení to bude paradoxně dobře.

Peníze CZK, ilustrační fotografie
reklama

Rekordně nízké ceny hypoték vedou k tomu, že ke svému bankovnímu poradci s žádostí o hypotéku míří stále více lidí. A to často i tací, pro které by koupě nemovitosti byla ještě před pár měsíci pouze nedosažitelným snem. Zájemci o vlastní bydlení totiž využívají i toho, že banky ve snaze zaparkovat někam volné peníze v minulých měsících výrazně polevily v posuzování jednotlivých žadatelů o hypoteční úvěr.

Nicméně každému bylo od začátku jasné, že toto „období hojnosti“ nemůže trvat věčně. A po zveřejnění zatím poslední zprávy České národní banky (ČNB) o vývoji úvěrových podmínek v tuzemských bankách už je jasné, kdy současný stav skončí. Čtvrtina bankéřů uvedla, že ještě během léta zpřísní kritéria pro poskytování půjček na bydlení. Výraznější zpřísnění přijdou do konce letošního roku. Půjde o reakci na nový zákon o úvěrech i na doporučení ČNB neposkytovat stoprocentní hypotéky. Očekávám proto, že během letních měsíců budou dále padat rekordy jak v počtu uzavřených hypoték, tak z hlediska jejich celkového objemu. Na podzim pak dojde k poklesu těchto statistik.

Pro zájemce o vlastní bydlení je to však dobrá zpráva. Nový zákon bankám uloží podrobněji zkoumat schopnost žadatele hypoteční půjčku splácet. Banky tak před uzavřením smlouvy pečlivě posoudí i to, zda jsou současné příjmy rodiny stabilní a zda domácí rozpočet neohrozí očekávané zvýšení splátek v budoucnosti.

Současné okouzlení nízkými hypotečními úvěry a zdánlivá blízkost naplnění snu o vlastním bydlení totiž mohou vést k přecenění vlastních možností hypotéku splácet i v budoucnosti. Takové domácnosti, které si nyní berou hypotéku takzvaně na krev, by tak už za pár let mohly skončit nejen bez vysněného bydlení, ale také s nesplatitelnými dluhy na krku. Informuje RNDr. Evžen Korec, CSc, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Témata: hypotéky | bydlení | CZK
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky