Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rekordně nízké ceny hypoték setrvají do konce prázdnin, pak banky vůči zájemcům přitvrdí

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Úrokové sazby u hypoték tento rok měsíc co měsíc padají níže a níže a posouvají rekordní úroveň do dříve nemyslitelných končin. Není divu, že si hypotéku letos sjednaly desítky tisíc lidí, jak vyplývá z pravidelně zveřejňovaných dat Fincentra Hypoindexu. Tato doba hypoteční hojnosti však brzo skončí. Pro některé ze zájemců o vlastní bydlení to bude paradoxně dobře.

Rekordně nízké ceny hypoték vedou k tomu, že ke svému bankovnímu poradci s žádostí o hypotéku míří stále více lidí. A to často i tací, pro které by koupě nemovitosti byla ještě před pár měsíci pouze nedosažitelným snem. Zájemci o vlastní bydlení totiž využívají i toho, že banky ve snaze zaparkovat někam volné peníze v minulých měsících výrazně polevily v posuzování jednotlivých žadatelů o hypoteční úvěr.

Nicméně každému bylo od začátku jasné, že toto „období hojnosti“ nemůže trvat věčně. A po zveřejnění zatím poslední zprávy České národní banky (ČNB) o vývoji úvěrových podmínek v tuzemských bankách už je jasné, kdy současný stav skončí. Čtvrtina bankéřů uvedla, že ještě během léta zpřísní kritéria pro poskytování půjček na bydlení. Výraznější zpřísnění přijdou do konce letošního roku. Půjde o reakci na nový zákon o úvěrech i na doporučení ČNB neposkytovat stoprocentní hypotéky. Očekávám proto, že během letních měsíců budou dále padat rekordy jak v počtu uzavřených hypoték, tak z hlediska jejich celkového objemu. Na podzim pak dojde k poklesu těchto statistik.

Pro zájemce o vlastní bydlení je to však dobrá zpráva. Nový zákon bankám uloží podrobněji zkoumat schopnost žadatele hypoteční půjčku splácet. Banky tak před uzavřením smlouvy pečlivě posoudí i to, zda jsou současné příjmy rodiny stabilní a zda domácí rozpočet neohrozí očekávané zvýšení splátek v budoucnosti.

Současné okouzlení nízkými hypotečními úvěry a zdánlivá blízkost naplnění snu o vlastním bydlení totiž mohou vést k přecenění vlastních možností hypotéku splácet i v budoucnosti. Takové domácnosti, které si nyní berou hypotéku takzvaně na krev, by tak už za pár let mohly skončit nejen bez vysněného bydlení, ale také s nesplatitelnými dluhy na krku. Informuje RNDr. Evžen Korec, CSc, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Témata:  hypotéky bydlení CZK

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.