Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéky: Refinancování se stalo v posledních letech trendem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Refinancování hypotéky se stalo v posledních letech trendem. Díky refinancování můžete nahradit po konci fixace úrokové sazby starý úvěr novým, a pokud zvolíte chytře, lze získat mnohem výhodnější úvěr s lepšími podmínkami. Můžete mít lepší úrokovou sazbu, nižší splátky i kratší dobu splácení. Jak nejlépe při refinancování postupovat a na co nezapomenout, vám poradíme v následujícím textu.

Dříve než se rozhodnete pro refinancování hypotéky, je důležité si spočítat, zda se vám tento krok vyplatí. Dobré je se zorientovat na trhu, jaké aktuální úrokové sazby a podmínky různé banky nabízejí. Pro srovnání můžete použít například nezávislé hypoteční kalkulačky na internetu a nabídku porovnat se svou stávající hypotékou. Refinancovat můžete u nové banky nebo zůstat u své stávající, ale pouze za výhodnějších podmínek. Důležité je samozřejmě ukončené fixační období. Prvním krokem je tedy ujasnění si přesného data konce vaší fixace, to naleznete ve své původní úvěrové smlouvě.

Začněte jednat včas

O refinancování začněte uvažovat dostatečně včas, ještě před koncem fixace. Rychlost vyřízení refinancování záleží individuálně na každé bance, ale počítejte se lhůtou nejméně dva týdny a v některých případech může vyřízení zabrat až jeden měsíc. Nemusíte čekat až na poslední chvíli, refinancování lze domluvit již 12 měsíců předem a výhodnou sazbu si tak můžete zarezervovat.  Sazby jsou nyní nejnižší v historii a je těžké předpovídat, jak se budou dále vyvíjet. O nové podmínky si s dostatečným předstihem zažádejte také v bance, u které máte stávající hypotéku. Banky standardně nové podmínky zasílají nejpozději měsíc před koncem fixace, ale to by již nemusel být dostatek času v klidu vyřídit případné refinancování do jiné banky. „Při refinancování máte mnoho možností. Je důležité si uvědomit, co je pro vás nejvýhodnější. Zda chcete změnit dobu splácení, snížit si měsíční splátky nebo mít nižší úrokovou sazbu. Splátky si můžete také zvýšit a výrazně si zkrátit dobu splácení. Způsobů jak si refinancovat vaší hypotéku je mnoho, důležité je být dostatečně informován a umět s bankou dobře vyjednat pro vás ty nejlepší podmínky,“ říká Vojtěch Batěk ze Sberbank.

Zajděte za konkurencí

Před tím, než zajdete do pobočky své banky, je dobré udělat si přehled o konkurenci – obejít další banky a zeptat se na jejich podmínky, abyste při jednání se svou bankou byli připraveni a znali konkurenční nabídky. V bankách v této fázi nic nepodepisujte, jen si zjistěte situaci. V současné době se banky snaží klienty udržet a bojují o ně, tak se nebojte s bankou jednat. Když máte jasnou představu o nových podmínkách, jde to vždy lépe. Pokud vaše banka nepřistoupí na pro vás přijatelné podmínky, začněte jednat s konkurencí.

Co potřebujete k přechodu k jiné bance

Rozhodnete-li se pro konkurenci, většinou za vás již vše vyřídí. Jediným dokumentem, který budete muset od své původní banky vyžádat, je písemné vyčíslení zůstatku úvěru. „Samotné refinancování je dnes velmi jednoduchá a výhodná věc, protože vše za vás vyřídí nová banka. Ve Sberbank začínají sazby již od 1,69 % ročně. Stačí vyplnit žádost, předložit původní úvěrovou smlouvu a původní odhad nemovitosti. K čerpání úvěru již předložíte jen aktuální vyčíslení zůstatku úvěru a vše je vyřešeno. O vyčíslení je vhodné požádat původní banku alespoň se 14 denním předstihem.“ dodává Vojtěch Batěk ze Sberbank.

Témata:  hypotéky bydlení CZK

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.