Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojištění rizikových sportů: Jak chrání vaše letní dobrodružství?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Prosluněné dny lákají k podniknutí horolezeckých výprav nebo sjíždění divokých řek. Spolu s dávkou adrenalinu a radosti přinášejí tyto aktivity i spoustu rizik. Pokud se chystáte podniknout dobrodružnou výpravu, zejména do hor nebo zahraničí, je důležité zvážit možnosti a podmínky pojištění rizikových sportů.

Klasické cestovní pojištění nemusí stačit

Pojištění rizikových sportů vám může zajistit klidnější mysl během vašich letních dobrodružství. Pojišťovny nabízí celou řadu pojistných balíčků a ne vždy je jednoduché se v jejich podmínkách vyznat. „Mnoho spotřebitelů doufá, že jim na letní turistiku v horách vystačí běžné cestovní pojištění. Při řešení pojistné události pak zůstávají nepříjemně překvapeni,” upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka časopisu dTest. „V případě, že se chcete vydat mimo vyznačené turistické trasy, je nutné zvolit takové pojištění, které kryje i rizikové sporty nebo si připojit příslušné krytí ke svému stávajícímu pojištění,” dodává.Do nížin nebo velehor? Na nadmořské výšce záleží

Při hledání pojištění je také dobré pamatovat na to, že pojišťovny někdy limitují proplácení škody u cestovního pojištění jen do určité nadmořské výšky. Typicky je krytí u běžného cestovního pojištění limitováno výškou 3500 m n. m. „Pokud jste tedy milovníci vysokohorské turistiky, doporučujeme pečlivě vybírat vhodný pojistný produkt na míru šitý vysokohorské turistice a horozolezectví,” doporučuje Eduarda Hekšová. S vhodně zvoleným připojištěním si obstaráte krytí na turistiku až do 5000 m n. m.Částka za pátrací záchranné akce může dosáhnout astronomických výšin

Dalším aspektem, který není dobré opomenout, jsou pátrací záchranné akce. Při hledání optimálního pojištění je zapotřebí počítat i s touto položkou, neboť některé pojišťovny v základních balíčcích krytí pátracích akcí nemají. To znamená, že veškeré náklady na pátrací akci by vám byly účtovány zvlášť. V případě, že by bylo navíc nutné nasadit vrtulník, byste mohli být opravdu nepříjemně překvapeni.Na co se dále v pojistných podmínkách zaměřit?

Pokud se chystáte na vysokohorskou turistiku, ověřte si, že zvolené pojištění kryje konkrétní aktivitu, kterou chcete v dané oblasti podnikat. Vzhledem ke zvýšenému riziku vážnějšího poranění a mnohdy náročnému terénu doporučujeme sjednat pojištění s dostatečně vysokými limity krytí.

Pojištění by mělo také obsahovat asistenční službu, která vám může ušetřit spoustu stresu s vyřizováním, obzvlášť v cizích krajinách. 

Dobré je také nezapomenout na pojištění sportovní výbavy, která je mnohdy drahou položkou. Pro sportovní vybavení pojišťovny nabízí krytí zničení i odcizení. I zde ovšem doporučujeme dát pozor na výluky z pojištění. Pojišťovny obvykle chtějí prokázání, že při odcizení musel zloděj překonat nějakou překážku (např. zámek na kole).

Témata:  cestovní pojištění pojištění rizikových sportů cyklisté

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy