Sedíte v práci vedle kolegy? Můžete dostat výpověď

Zaměstnanci by měli v práci vždy podávat co nejlepší výkon, není to ale jediným kritériem proto, aby si udrželi práci. To platí zejména v kolektivu, na který oni sami nějak působí, a který má naopak vliv na jejich jednání, chování i výsledky. To je však mnohdy podceňováno, přitom může podle odborníků z Northwestern University v Evanstonu vést negativní vliv až ke ztrátě zaměstnání.

Ilustrační fotografie
reklama

Odborníci zjistili, že nejvýkonnější pracovníci ve velkých technologických firmách dokáží zvýšit produktivitu svých kolegů až o 15 procent. Takoví lidé jsou pro společnost velmi cenní a zaměstnavatel by tak měl zohlednit nejen jejich výkon, ale i vliv na kolektiv.

Horší je to v opačném případě. Takzvaní toxičtí zaměstnanci jsou pro firmu doslova pohromou. Ukázalo se totiž, že jejich chování má až dvojnásobný vliv na lidi, kterým sedí nejblíže.

Tito zaměstnanci také způsobují společnosti velké finanční ztráty, které převažují výnosy lidí, kteří přístupem k práci povzbuzují k vyšší produktivitě ostatní zaměstnance.

Negativně působící zaměstnanec totiž dokáže své nálady velmi rychle přenést na kolegy. "Pokud se v práci objeví toxická osoba, hrozí, že se jí stanete i vy," tvrdí Dylan Minor, jeden z autorů studie.

Zajímavé je, že zatímco pozitivní vliv se šíří pouze v užším okruhu firmy, negativní vliv toxických zaměstnanců se může rozšířit na firmu celou. Podle odborníků je to proto, že negativní emoce má na člověka větší vliv než pozitivní. 

Mezi tyto toxické zaměstnance mnohdy patří lidé, kterým hrozí, že dostanou výpověď, kteří se ji sami chystají podat, nebo kteří jsou ve výpovědní lhůtě. Odborníci tvrdí, že pokud sedíte vedle někoho takového, je velmi pravděpodobné, že se vám stane něco podobného, tedy že si svým chováním budete také koledovat o výpověď.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky