Prime: Oblíbený, ale pro děti zároveň nebezpečný energy drink. Cena nápoje letí dolů. Nyní bude pro děti ještě dostupnější, varují odborníci

Obliba nápoje Prime stagnuje, či dokonce klesá, již tři měsíce v řadě tak jeho cena míří dolů. Je tedy z pozice rodičů, lékařů a dalších odborníků čas se radovat? Odpověď není jednoznačná. Levnější bohužel znamená také dostupnější pro děti. A mimochodem, dostupnost energy drinků obecně, respektive její regulace, se tak vrátila na scénu, a to i právě a právem kvůli hitu Prime.

Energy drink Prime
reklama

Pokles ceny je signálem, že boom opadl a o pro děti nebezpečný nápoj Prime už není natolik extrémní zájem. Můžeme tak usuzovat například dle řady akčních nabídek. Od konce listopadu, tedy za poslední tři měsíce, cena nápojů Prime vytrvale klesá. „Zatímco před třemi měsíci se obvyklá cena pohybovala vysoko nad hranicí stokoruny, nyní lze tento nápoj koupit i za méně než 50 korun,“ říká Helena Gherasim z Think Tanku racionální politiky závislostí.

Dostupnější nebezpečí od influencerů. A kde je etika?

Nižší ceny nemění nic na rizicích, právě naopak. „Výrazný pokles může nastartovat opětovný zájem, a to mezi skupinou dětí a mladistvých, kteří si doposud právě z důvodu vysoké ceny nemohli z kapesného Prime dovolit. Levnější tak znamená dostupnější pro nejvíce zranitelnou skupinu, a to jsou děti. Ty jsou přes vlivné YouTubery hlavním cílem. Alarmující však je, že složením jsou tyto nápoje pro děti a dospívající zcela nevhodné,“ uvádí Helena Gherasim z Think Tanku racionální politiky závislostí.

Jedno balení nápoje z řady Energy obsahuje 200 miligramů kofeinu, což je dvakrát více než Red Bull a čtyřikrát více než šálek silného espressa. „Energetické nápoje tak mohou způsobit okamžité zdravotní problémy, které primárně postihují kardiovaskulární a nervový systém. Patří sem zvýšený krevní tlak, srdeční frekvence a změny srdečního rytmu. Z hlediska nervového systému jsou pak běžnou známkou předávkování kofeinem bolesti hlavy, nespavost či nervozita,“ uvádí Petr Pleva z Think tanku racionální politiky závislostí.

Ani jiné energetické nápoje s nižším obsahem kofeinu, než kolik lze najít v Prime, nejsou pro děti vhodné, zejména kvůli vysokému obsahu cukru. Dlouhodobé užívání vede k chronickým zdravotním potížím – problémy s ledvinami, zubním kazům, rozvoji diabetu 2. typu a obezitě.

Regulace ano, důležitý je však i selský rozum a rodičovský dohled

Po „díky“ Primu opětovně rozvířené celospolečenské diskuzi je zvláště aktuální otázka dostupnosti energy drinků. „Stávající legislativa se dostatečně nezabývá vysokým obsahem kofeinu a cukru a nezohledňuje ani specifickou zranitelnost dětí a dospívajících. Potenciální toxicita kofeinu, způsobená jak jeho vysokou koncentrací v těchto nápojích, tak i spotřebou podporovanou agresivním marketingem, podtrhuje nutnost přísnějších pravidel dostupnosti omezené věkovou hranicí,“ míní Helena Gherasim.

V řadě evropských zemí již navíc platí zákaz prodeje a konzumace energetických nápojů dětmi a mladistvými. Jedná se třeba o Litvu, Velkou Británii, Dánsko, Nizozemsko, Polsko, Slovinsko a části Španělska.

Na druhou stranu ani regulace prodeje není všespásná. „Určitá osobní odpovědnost by měla jít i za rodiči. Vše začíná v rodině a u výchovy. Zajímejte se, za co vaše děti utrácejí, seznamte je s možnými riziky, trpělivě vysvětlujte a poukažte na medializované případy, kam až může neuvážená konzumace energy drinků vést. Nejlépe přece vždy funguje, když samotné děti umějí říct ne a umějí si to zdůvodnit,“ apeluje i na rodiče Petr Pleva.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky