Koníček i podnikání: I na trhu s módou jsou stále mezery

PR článek - Hledáte nějaké nový koníček, který by se časem mohl přetavit i ve vlastní úspěšné podnikání? Máte kreativního ducha, rozumíte módě, šicí stroj vám není cizí, a ještě ke všemu máte i dostatek času a nadšení. Pak není lepší čas než začít s výrobou vlastního oblečení! Dnešní doba preferuje tzv. rychlou módu – oblečení, které se rychle vyrobí za minimální náklady, snadno se prodává a zákazníkům dlouho nevydrží.

Ilustrační fotografie
reklama

Koloběh pak může fungovat takřka nekonečně, protože poptávka je neustále vysoká. Po pár vypráních už módní kousky nedrží tvar nebo ztrácí barevnost, takže rychle putují do koše nebo do sekáče.

Pokud ale uvažujete alespoň trochu ekologicky, asi tušíte, že to je pro planetu velmi náročný průmysl. A mnoho lidí si to uvědomuje také – a proto jsou stále populárnější lokální značky, které nabízí módu kvalitní, udržitelnou a originální. A takovou můžete tvořit i vy.

Vyberte si cílovou skupinu

Tvořit můžete prakticky cokoliv – oblečení pro muže, ženy, děti, doplňky apod. Ve výsledku je jedno, zda si u vás zákazníci koupí originální kravaty, anebo si budou moci pořídit dětské kostýmy. Důležité je, abyste svou cílovou skupinu znali a tvořili přímo pro ni.

Průzkum trhu nesmí chybět

Dříve než začnete podnikat, udělejte si obrázek o své konkurenci. Může být třeba poměrně dobrý nápad vyzkoušet si krátkodobou brigádu v obchodě, který se zaměřuje na vaši cílovou skupinu. Zjistíte tak, co vaši zákazníci chtějí a co jim třeba chybí. Pak budete mít jasno v tom, co chcete nabídnout. Najděte si také vzorky oblečení, které je podobné tomu, co máte zájem navrhovat. Zjistěte si jejich cenu, abyste dokázali správně určit hodnotu vašich výrobků. Je důležité nepodcenit se, ale zejména začínající podnikatelé nesmějí cenu přestřelit.

Látky

Důležité je zajistit si dodavatele látek. Jistě najdete spoustu nabídek na levný dovoz zboží z Číny nebo jiných asijských států, ale to byste šli sami proti sobě. Takové látky nejsou ani kvalitní a ani se s nimi nedá snadno pracovat. Najděte si spíše lokálního producenta, který vám umožní vybrat látky z metráže.

Zařízení a technika

V závislosti na tom, jakým směrem se ve své tvorbě vydáte, budete potřebovat jinou techniku. Pro šití menších doplňků si na začátku určitě vystačíte s běžným šicím strojem, ale pokud máte v plánu tvořit třeba originální trička s potiskem, bude nutné zainvestovat a zakoupit lisy na textil. Finanční náklady se pak mohou vyšplhat poměrně vysoko, ale každý začínající byznys vyžaduje velké investice. Skvělé je, pokud můžete požádat o pomoc z rodiny, ale pokud to je nezbytně nutné, můžete se obrátit i na banku, která začínajícím podnikatelům často nabízí výhodné úrokové sazby.

Buďte jiní

Základem úspěchu v každém byznysu je nabídnout něco, co nikdo jiný neumí. V oblasti módy je sice už dost těžké přijít s nějakou úplnou novinkou, ale stále je možné tvořit neokoukané designy. Nesnažte se vyrábět napodobeniny známých značek. Pokud by někdo chtěl nosit Furla kabelky, tak si je prostě pořídí. Vy musíte mít vlastní styl, který je ideálně snadno zapamatovatelný a také skutečně jedinečný. Myslete i na výběr vhodného loga, které lidem utkví v paměti.

Měňte kolekce

Skvělým tipem je obměňovat svou nabídku v rámci ročních období. Pokud je to na vás moc rychlé, zkuste se zaměřit na letní a zimní kolekci, případně postupně přidávejte nové návrhy.

Vyplatí se podnikat se šperky?

Mnoho lidí zvažuje v rámci módního odvětí tvořit šperky nebi bižuterii. Pokud nechcete do své výroby zvolit briliantové šperky, nemusí to být špatný nápad. Můžete třeba zvážit vytvoření kolekce oblečení a šperků, které spolu vzájemně ladí. Je to něco, co na trhu není zcela běžné a zákazníky by to mohlo oslovit.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky