Důchodci jako superhrdinové? Lékaři jsou zmateni, část seniorů je jedinečná, nikdo neví proč

Zatímco někteří vědci hledají léky, které by dokázaly stařeckou demenci léčit nebo jí předcházet, jiní, jako neuropsycholog David Loewenstein z Miamské univerzity na Floridě, se zajímají o osoby, které tato choroba nepostihuje. navzdory řadě výzkumů dodnes nikdo neví, čím se určité procento důchodců odlišuje od zbytku.

Ilustrační fotografie

Mary Abbottová si líčí rty zářivě růžovou rtěnkou, příležitostně si dopřeje cigaretu, sbírá všechny klepy z domova důchodců a na hodiny ve fitness centru si obléká kratičkou sukénku. Paní Abbottová je tím, co vědci označují za superseniory. Účastní se studie, která má odhalit tajemství, jak si udržet čilého ducha a zdraví i ve vysokém věku.

"Studuji Alzheimerovu chorobu, ale chceme-li proniknout do tajemství mozku, musíme také vědět, proč některé osoby stárnou bezproblémově," vysvětluje Loewenstein. Americký Národní ústav pro zdraví proto financuje pětiletou studii týkající se osob od třiašedesáti do sta let bez diagnostikované demence.

Loewenstein cituje studie, které ukázaly, že zhruba třetina osob starších pětaosmdesáti let trpí demencí. U jiné třetiny osob starších pětaosmdesáti let byla pitvou odhalena přítomnost klubek nebo platů v mozku, ačkoli tyto osoby byly za živa v dobré formě.

"Jak mohly tyto osoby normálně žít? Na to věda zatím nedokáže odpovědět. To je právě to, co se snažíme zjistit," říká Loewenstein.

Ze stovky osob účastnících se jeho studie žije více než čtyřicítka v East Ridge, jakési vesničce důchodců s pávy procházejícími se mezi palmami, golfovými vozíky uprostřed bezvadně udržovaných zelených ploch a řad domků rozdělených na apartmány.

Vědecká zjištění jejich slova potvrzují. "Již dlouho víme, že se lidem, kteří pracují, daří lépe než těm, kteří už nepracují," uvádí Laura Carstensenová z výzkumného centra Stanfordovy univerzity. K dobrému stárnutí přispívá i pravidelné cvičení a středomořská dieta: hodně ovoce a zeleniny, brambor, cereálií, olivového oleje či ryb.

"Studie ukázaly, že lidé s bohatým životem plným aktivit stimulujících poznávací funkce a se sociálními vazbami mají menší riziko demence," zdůrazňuje Loewenstein. Významným faktorem je i finanční situace. Mnoho obyvatel East Ridge má vyšší vzdělání a jsou to běloši. Spořili, dobře investovali a využili boomu na trhu s nemovitostmi.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky