Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Autem na zahraniční dovolenou: na co si dát pozor u výbavy a pojištění

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

S příchodem letních prázdnin se vydá řada Čechů na zahraniční dovolenou autem. Některé země mají na řidiče jiné požadavky než u nás, liší se například povinná výbava nebo zde platí jiné silniční předpisy. Věděli jste například, že v Turecku musíte mít dva výstražné trojúhelníky? Přinášíme vám tipy, na co při cestě do zahraničí nezapomenout.

Pozor na výbavu„Naši zákazníci vyrážejí s automobily do zahraničí běžně, ale ne vždy jsou připraveni na místní pravidla. I malé podcenění výbavy potom může dopadnout nejenom zkaženou náladou, ale také vysokou pokutou. Proto do vozů, které flexibilně pronajímáme, přidáváme kromě povinné výbavy také tu doporučenou,“ říká Adam Szabó, ředitel společnosti Driveto.Než vyrazíte na cesty, tak myslete taky na základní servisní balíček. Ten sice není ve většině zemí povinný, ale může se vám hodit. Obsahuje například náhradní žárovky, hever, šroubovák či pracovní rukavice. Například ve Slovinsku patří do povinné výbavy náhradní sada žárovek a pojistek.

Základní kontrola vozu

Naprostým základem před tím, než vyrazíte na dovolenou autem, je kontrola celého vozu.

Dotáhněte kola a doplňte všechny technické kapaliny – motorový olej, brzdící a chladící kapalinu a vodu do ostřikovačů. Zkontrolujte hloubku dezénu na pneumatikách. Ve většině zemí zákon zakazuje používání pneumatik, jejichž hloubka dezénu je menší než 1.6 mm. I tato hodnota je ale kritická a pneumatiky by měly být rozhodně v lepším stavu. Pokud se chystáte na dlouhou cestu přes půl Evropy, tak předtím zvažte servisní kontrolu, zejména pokud vlastníte starší auto. Není nic horšího než řešit poruchu v zahraničí a pod stresem.

Nezapomeňte na covid passLetošní cestování poznamenal koronavirus, proto vám už nestačí jenom řidičský a technický průkaz. S sebou musíte mít digitální certifikát s QR kódem, kterým dokážete svoji bezinfekčnost, případně, že máte za sebou očkování. Od července bude certifikát platný v celé Evropské unii. Pokud pojedete na dovolenou ještě v červnu, tak je nejlepší zjistit si tamější podmínky pro příjezd.A co pojištění?U své pojišťovny se informujte o detailech pojistného krytí, hlavně co se týče asistence a hrazení nákladů v zahraničí. Připravte si od pojišťovny přesné pokyny, jak byste měli postupovat v případě nehody nebo nějaké poruchy. Je určitě dobré napsat si důležitá telefonní čísla dotyčné země, přes kterou projíždíte. „Pokud jedete do země v rámci EU či nějaké jiné časté turistické destinace, měli byste si vystačit s takzvanou zelenou kartou. Pokud ale vyrážíte do nějaké exotičtější či netradiční turistické oblasti, určitě se ujistěte, zda zde vystačíte se zelenou kartou nebo bude třeba si zaplatit zvláštní pojištění,“ dodává Adam Szabó ze společnosti Driveto, která se zabývá flexibilním pronájmem aut.

Témata:  dovolená auta

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:34

Pohonné hmoty dále zdražují, Češi však tankují nejlevněji z okolních zemí, dokonce levněji než Poláci

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo mírně zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 19 haléřů na litr, na 38,51 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 21 haléřů na litr a stojí 37,20 koruny za litr. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy