Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vybrat správnou autosedačku a kdy může dítě sedět vpředu?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jaká jsou pravidla bezpečnosti při převozu dětí automobilem? Sankce za jízdu bez dětské autosedačky mohou být vyšší než u nepřipoutaného řidiče. Navzdory mylnému přesvědčení mnohých motoristů není rozhodující věk, ale váha a výška. Dávno rovněž neplatí, že dítě do 12 let nemůže sedět vpředu. Jak vybrat správnou autosedačku a na co si dát pozor?

70 % dopravních nehod má jednu z následujících příčin: nedodržení bezpečné vzdálenosti, nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky (nedobrzdění z důvodu námrazy, deště, sněhu) nebo technickému stavu vozovky (vyjeté koleje) a nezvládnutí řízení vozidla. Z těchto důvodů je nezbytné se v autě poutat. „Pás by měl být upevněn přes rameno a hruď, ale rozhodně ne přes krk, protože při prudkém zabrzdění z rychlosti 50 km/h se hmotnost lidského těla zvýší až 60x,“ upozorňuje Tomáš Kadeřábek, Account Team Leader společnosti ARVAL CZ. Právě proto existují dětské autosedačky. Standardní bezpečnostní pás totiž vede dítěti přes krk, čímž ho může při nárazu uškrtit. „Za nepřipoutání může řidič kromě pokuty až 2 000 Kč na místě obdržet 3 trestné body. Za nepoužití dětské autosedačky je pokuta stejná, ale trestné body mohou být uděleny 4,“ dodává Tomáš Kadeřábek.

Autosedačka pro děti do 36 kg a 150 cm

Mnoho řidičů žije stále v mylném domnění, že pro použití dětské autosedačky platí věkový limit 12 let. Přitom jediným faktorem, který dovoluje dítěti sedět bez dětské autosedačky, je váha minimálně 36 kg a výška od 150 cm. Nutno však podotknout, že stačí, aby dítě splňovalo pouze jednu z těchto podmínek.

Jak je to se sezením na přední sedačce?

Aby dítě mohlo cestovat na přední sedačce, nemusí splňovat žádný věkový limit. Věkové omezení dětí na přední sedačce neplatí již od roku 2006. Do té doby směly vpředu sedět děti až od 12 let. Přesto se tento limit stále drží v povědomí lidí. Dítě lze přepravovat i na předním sedadle spolujezdce v kterémkoliv věku. Vždy je však nutno dodržet několik pravidel. Kojenec umístěný v dětské vaničce může být na předním sedadle pouze v případě, že je vypnutý airbag a dítě je otočeno zády ke směru jízdy. Proto si vždy ověřte, zda vypnutí airbagu váš vůz dovoluje. Větší děti, které sedí čelem ke směru jízdy, mají airbag zapnutý. Pokud sedí v autosedačce, doporučuje se odsunout sedadlo víc dozadu.

Pozor na chyby

Lidé mohou mít mnohdy pocit, že se lze vyhnout použití autosedačky tím, že drží dítě v náručí nebo se s dítětem připoutají jedním pásem. Před těmito omyly varuje BESIP. V případě společného připoutání jedním pásem dítě při nárazu rozdrtíte svojí tíhou. Udržet ho v náručí nemáte šanci. „Je to stejné jako se všemi volně položenými věcmi ve vozidle. Proto nenechávejte ve vnitřním prostoru vozidla nic volně ležet,“ varuje Tomáš Kadeřábek s tím, že při nárazu se cokoliv nepřipevněného stává smrtelným projektilem.

Přehled jednotlivých tříd autosedaček podle váhy

Jednotlivé autosedačky se dělí do celkem pěti tříd podle váhy dítěte. To je nejdůležitější ukazatel. Doporučuje se však vybírat vždy v přítomnosti dítěte, abyste mohli vyzkoušet, zda mu sedačka pasuje a zda se v ní cítí příjemně. Vámi vybraná sedačka by měla mít vždy schválený typ homologace, což zajistí ideální i bezpečnou polohu a uchycení.

Třída 0 pro děti od narození do 10 kg

Speciální autosedačky pro ty nejmenší děti, jež připomínají kolébku. Jedná se v podstatě o speciální vaničku s polstrovaným vnitřkem. Dítě je v ní umístěné v pololehu, protože ještě není schopno sedět a udržet hlavu. Sedačka se upevňuje vždy v poloze proti směru jízdy.

Třída 0+ pro děti do 13 kg

Tato třída je v podstatě totožná se skupinou 0. Sedačky 0+ však mohou být ze začátku příliš velké a nepohodlné, proto je vhodnější nejprve investovat do třídy 0.

Třída 1 pro děti od 9 do 18 kg

Třída 1 je určená pro děti přibližně do věku 4 let, kdy dítě dokáže samostatně sedět. U těchto autosedaček je dítě připoutáno pětibodovým pásem.

Třída 2 pro děti od 15 do 25 kg

Autosedačky této třídy většinou nemají vlastní bezpečnostní popruhový systém, proto se využívá tříbodový pásový systém pomocí pásu pro dospělé. V tomto případě vždy dbejte na zajištění správné polohy pásu vzhledem k postavě vašeho dítěte.

Třída 3 pro děti od 22 do 36 kg

Typ sedaček pro největší děti využívá takzvaného podsedáku, který je bez opěradel, a slouží k tomu, aby se dítě dostalo do požadované výšky, jež umožňuje připoutání pomocí bezpečnostního pásu používaného dospělými.Mnohé dětské autosedačky jsou schválené a použitelné pro více tříd, tedy pro větší rozsah hmotnosti dítěte. Někdy je však třeba sedačku upravit, například odmontovat opěradla. Autosedačky tříd 1 až 3 jsou většinou nastavitelné, aby vyhovovaly rostoucímu dítěti, sedačku tak lze průběžně přizpůsobovat různé velikosti dítěte. Třídy 0 a 0+ musejí být vždy orientovány zády ke směru jízdy. Pokud by se vám podařilo sedačku připevnit opačně, tudíž čelem ke směru jízdy, rozhodně to není správně, protože takto omezíte správnou bezpečnostní funkci.

Témata:  autosedačky děti auta

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy