Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sázka ne Green Deal se nevyplácí. Evropské „zelené akcie“ stále propastněji zaostávají s trhem jako celkem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Mezinárodní investoři současné podobě Green Dealu EU už příliš nevěří. Výsledkem je to, že zhruba od přelomu let 2022 a 2023 akcie firem, jež by měly profitovat ze současné, ambiciózní podoby Green Dealu, stále propastněji zaostávají za trhem jako celkem. Tedy za akciemi širokého spektra firem, napříč odvětvími, včetně těch emisně a environmentálně „špinavých“.

Francouzská banka Société Générale sestavuje index SGI Green New Deal Index, který sestává výhradně z těch firem, například v oblasti čisté enrgetiky, jež by měly profitovat z oné ambiciózní podoby Green Dealu. Americká společnost MSCI pak dává dohromady ukazatel MSCI Europe. Ten zachycuje výkonnost akcií více než čtyř stovek evropských akcií, napříč odvětvími, a pokrývá 85 procent akciového trhu vyspělých evropských ekonomik.

Vyneseme-li křivku, jež odpovídá poměru těchto dvou ukazatelů a normalizujeme ji na úrovni 100 k 1. lednu 2020, je zřejmé, že zhruba právě od začátku loňska „Green Dealové akcie“ ve své výkonnosti stále výrazně zaostávají za trhem jako celkem.

Ceny akcií jsou přitom obecně hlavně o očekávání do budoucna. Mezinárodní investoři tedy míní, a sází na to své peníze, že Green Deal dozná značného změkčení, znatelně ubere na ambicióznosti. To je po pár letech docela fiasko. Když vlastně ještě ani ona ambiciózní podoba Green Dealu nevstoupila do praxe.

Jenže investoři si evidentně uvědomili, že by znamenala další výrazné zadlužování států a že kvůli inflaci, kterou by způsobovala, by vedla nejen k dalšímu nárůstu politické polarizace a vzestupu extrémních stran, ale také k nárůstu nákladů obsluhy dluhu vlád. Rostlo by totiž jak samotné zadlužení, tak by navíc byly vysoké úrokové sazby na něm – kvůli silnějším inflačním tlakům.

To už je příliš rizik naráz. Proto se od „zelených akcií“ odvrací. I proto, že už nevěří v další jejich výraznou dotační podporu, bez níž ale vyhlížená ziskovost znatelně klesá.

Témata:  Green Deal EU akcie

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.