Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sázka ne Green Deal se nevyplácí. Evropské „zelené akcie“ stále propastněji zaostávají s trhem jako celkem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Mezinárodní investoři současné podobě Green Dealu EU už příliš nevěří. Výsledkem je to, že zhruba od přelomu let 2022 a 2023 akcie firem, jež by měly profitovat ze současné, ambiciózní podoby Green Dealu, stále propastněji zaostávají za trhem jako celkem. Tedy za akciemi širokého spektra firem, napříč odvětvími, včetně těch emisně a environmentálně „špinavých“.

Francouzská banka Société Générale sestavuje index SGI Green New Deal Index, který sestává výhradně z těch firem, například v oblasti čisté enrgetiky, jež by měly profitovat z oné ambiciózní podoby Green Dealu. Americká společnost MSCI pak dává dohromady ukazatel MSCI Europe. Ten zachycuje výkonnost akcií více než čtyř stovek evropských akcií, napříč odvětvími, a pokrývá 85 procent akciového trhu vyspělých evropských ekonomik.

Vyneseme-li křivku, jež odpovídá poměru těchto dvou ukazatelů a normalizujeme ji na úrovni 100 k 1. lednu 2020, je zřejmé, že zhruba právě od začátku loňska „Green Dealové akcie“ ve své výkonnosti stále výrazně zaostávají za trhem jako celkem.

Ceny akcií jsou přitom obecně hlavně o očekávání do budoucna. Mezinárodní investoři tedy míní, a sází na to své peníze, že Green Deal dozná značného změkčení, znatelně ubere na ambicióznosti. To je po pár letech docela fiasko. Když vlastně ještě ani ona ambiciózní podoba Green Dealu nevstoupila do praxe.

Jenže investoři si evidentně uvědomili, že by znamenala další výrazné zadlužování států a že kvůli inflaci, kterou by způsobovala, by vedla nejen k dalšímu nárůstu politické polarizace a vzestupu extrémních stran, ale také k nárůstu nákladů obsluhy dluhu vlád. Rostlo by totiž jak samotné zadlužení, tak by navíc byly vysoké úrokové sazby na něm – kvůli silnějším inflačním tlakům.

To už je příliš rizik naráz. Proto se od „zelených akcií“ odvrací. I proto, že už nevěří v další jejich výraznou dotační podporu, bez níž ale vyhlížená ziskovost znatelně klesá.

Témata:  Green Deal EU akcie

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.