Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlato se propadá stále hlouběji a je nejníže za více než dva roky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Cena zlata je nejníže od začátku pandemie koronaviru v první polovině roku 2020 a dnes balancuje na hranici 1672 USD/unci. Stříbro je na tom o něco lépe a pohybuje se v blízkosti 19,40 USD/unci, ale i tak je velmi nízko.

Zlato je nyní prakticky za hubičku, a přesto jeho cena, díky zvýšené poptávce, která by se dala čekat, neroste. Spíše naopak. Důvodem je jestřábí nálada Fedu. Americká centrální banka zasedá dnes večer a teoreticky může dojít i ke zvýšení základní sazby z pásma 2,25 – 2,5 % o jeden procentní bod, tedy do rozmezí 3,25 – 3,5 %.

Odhodlání zvedat na dolaru sazby rychle nahoru je hlavním důvodem poklesu ceny zlata. Čím více je dolar úročený, tím více se stává pro investory zajímavým. Z jeho držby totiž plynou stále vyšší úroky, což v případě zlata neplatí. To na tuto skutečnost zlato doplácí, protože nákupy dolarů jsou realizovány také z prodeje právě drahých kovů.

Fed musí sáhnout k drastičtějšímu kroku vzhledem k rostoucím cenám, a to i s rizikem, že omezí růst americké ekonomiky. Srpnové spotřebitelské ceny se meziročně zvedly o 8,3 % a i když se jejich tempo mírně zpomalilo, stále se jedná o hodnotu, která je výrazně výš, než by si američtí centrální bankéři představovali.

Doku bude trvat přesvědčení trhů, že Fed bude utahovat svou měnovou politiku razantně i v budoucnu, cena zlata se může dostat ještě hlouběji. Pokud Fed naznačí, že jeho ochota dál zpřísňovat svou politiku je omezená a že sazby se blíží svému vrcholu, zájem o dolar bude chladnout, což by mohlo znamenat začátek zotavování zlata a stříbra. Pravdou je, že tento okamžik se jen tak neblíží. Může sice přijít výkyv, ale Fed by měl zvyšovat sazby i v příštím roce a krotit tak rostoucí spotřebitelskou inflaci. 

Témata:  zlato

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy