Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světové ceny potravin z březnového maxima klesly už téměř o 15 procent

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světové ceny potravin se v říjnu proti září nepatrně snížily, pokles vykázaly sedmý měsíc za sebou. Od březnového výstupu na rekord jsou tak nižší už téměř o 15 procent, v meziročním srovnání ale stále vykazují dvouprocentní nárůst. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v říjnu klesl na 135,9 bodu ze zpřesněné hodnoty 136 bodů v září. V březnu se index vyšplhal na 159,7 bodu.

Meziměsíční pokles v říjnu vykázaly ceny ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou obilovin, které zdražily o tři procenta. Přispěla k tomu přetrvávající nejistota kolem dodávek z Ukrajiny. FAO navíc mírně snížila odhad letošní celosvětové produkce obilovin, a to na 2,764 miliardy tun z předchozích 2,768 miliardy tun. Proti loňském roku by tak produkce měla klesnout o 1,8 procenta.

Index cen rostlinných olejů se v říjnu meziměsíčně snížil o 1,6 procenta a v meziročním srovnání vykazoval pokles téměř o 20 procent. Zdražení slunečnicového oleje kompenzoval pokles cen palmového, sójového a řepkového oleje.

Index cen mléčných výrobků v říjnu meziměsíčně klesl o 1,7 procenta, index cen masa pak o 1,4 procenta. Index cen cukru se snížil o 0,6 procenta, mimo jiné díky lepším vyhlídkám na produkci v Indii.

Témata:  potraviny obilí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

19. dubna 2024 14:49

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy