Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řidiči v neděli koupili rekordních 70 tisíc dálničních známek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čeští motoristé v neděli nakoupili dosud rekordní počet nových elektronických dálničních známek za den. Pořídili si téměř 70.000 známek, v drtivé většině s roční platností. Například v prosinci byl průměrný počet prodaných známek kolem 20.000 za den. ČTK to dnes sdělil mluvčí projektu e-známek Martin Opatrný. V neděli definitivně skončila platnost papírových kuponů, od letoška je nahradily elektronické viněty.

Celkově zatím řidiči nakoupili 1,35 milionu známek v hodnotě za asi 1,9 miliardy korun. Největší zájem je o roční kupony. Během neděle si jich lidé koupili 64.114. O krátkodobé elektronické známky není tak vysoká poptávka. Desetidenních se v neděli prodalo 2804, třicetidenních 1391.

"Lidé mají obecně tendenci nechávat věci na poslední chvíli. To se ukázalo i v neděli, kdy jsme měli zatím největší prodejní nápor. I dnes se vysoká čísla zatím drží," uvedl Opatrný. Nenaplnily se ovšem zatím obavy z nejexponovanějšího scénáře, podle kterého se kvůli končí platnosti starých vinět mohl denní zájem vyšplhat až ke stovkám tisíců. Za celý rok 2020 stát prodal kolem dvou milionů kusů ročních známek, většinu právě začátkem roku kvůli její kalendářní platnosti.

Nové elektronické známky jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Novinkou je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka celkem 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. I kvůli tomu zřejmě řada řidičů po vypršení platnosti starých známek s nákupem ještě čeká.

Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem. Předstih alespoň několika dní Cendis, který má systém na starosti, doporučuje, umožní to případnou opravu špatně zadaných údajů při nákupu. Chyby se dopustila přibližně tři procenta nakupujících, často při vyplňování poznávací značky auta.

Nezměnily se naopak ceny známek, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní je za 310 korun. Známky jsou k dostání na e-shopu edalnice.cz, dále na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných koscích u hranic.

Témata:  dálniční známky dálnice

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.