Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poptávku po ropě negativně ovlivní koronavirová mutace delta

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Růst poptávky po ropě se v červenci prudce zastavil a do konce roku bude pomalejší, protože ho negativně ovlivní mutace koronaviru delta. Ta snižuje mobilitu, a tedy i spotřebu ropy. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která výrazně snížila výhled růstu poptávky na druhé pololetí. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes ale navzdory obavám ohledně mutace delta potvrdila svůj dřívější odhad celoročního růstu poptávky.

"Růst ve druhé polovině roku 2021 se výrazněji sníží, protože se zdá, že nová omezení týkající se covidu-19 zavedená v několika velkých zemích spotřebovávajících ropu, zejména v Asii, sníží mobilitu a využívání ropy,“ uvedla IEA.

V červenci se poptávka podle agentury snížila o 120.000 barelů denně, přičemž podle webu Statista se loni na světě denně spotřebovalo zhruba 88,5 milionu barelů. Předpokládá proto, že růst bude ve druhé polovině roku o půl milionu barelů denně nižší než její odhad z minulého měsíce.

Dohoda o těžbě, kterou minulý měsíc uzavřeli kartel OPEC a jeho spojenci, tedy skupina OPEC+, by v blízké budoucnosti mohla na trhu obnovit rovnováhu, dodala IEA.

OPEC+ se loni v dubnu dohodl na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagoval tak na prudký pokles cen ropy v důsledku pandemie nemoci covid-19. Ve druhé polovině loňského roku začala ale skupina redukci těžby postupně zmírňovat. Letos v červenci se dohodla, že od srpna do konce roku bude měsíčně zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů ropy.

IEA zdůraznila, že v příštím roce by mohl opět nastat přebytek ropy na trhu. Přišel by, pokud bude OPEC+ těžební škrty dál omezovat a pokud producenti, kteří se dohody neúčastní, těžbu díky vyšším cenám zvýší.

K větší produkci ropy ve středu vyzval kartel OPEC a jeho spojence Bílý dům, kterému se nelíbí vyšší ceny benzinu ve Spojených státech. Současná úroveň těžby podle něj není dostatečná, což by mohlo ohrozit nynější zotavování světové ekonomiky.

OPEC dnes oznámil, že v letošním roce nadále počítá s růstem globální poptávky po ropě o 5,95 milionu barelů denně, což by znamenalo o 6,6 procenta. Potvrdil také, že v příštím roce očekává zvýšení poptávky o dalších 3,28 milionu barelů denně.

"Globální ekonomika se dál zotavuje," uvedl kartel ve své měsíční zprávě. "Přetrvává ale mnoho problémů, které by tento trend mohly utlumit. Zejména bude zapotřebí pozorně sledovat vývoj kolem covidu-19," dodal.

OPEC dnes také zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve předpokládaných 5,5 procenta. Tato prognóza předpokládá, že se negativní dopady pandemie podaří udržet pod kontrolou, poznamenala agentura Reuters.

Témata:  ropa Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy