Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohonné hmoty v Česku dále rychle zlevňují. Nezastaví se ani v příštím týdnu. Dolů je táhne strach z celosvětových ekonomických problémů v příštím roce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 38,47 koruny, před týdnem byl o 87 haléřů dražší. Nafta zlevnila na litru o 1,14 koruny, za litr teď řidiči dají průměrně 39,86 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Poprvé od prvních dní ruské invaze na Ukrajinu jsou nyní oba základní druhy pohonných hmot k mání za méně než 40 korun na litr.

V příštím týdnu pohonné hmoty dále zlevní, ačkoli již méně výrazně. Benzín zlevní o zhruba šedesát haléřů na litr, nafta o devadesátník na litr. Pokračuje totiž pokles cen ropy na světových trzích a zlevňují rovněž paliva na komoditní burze v Rotterdamu. Ropa Brent včera během obchodování zlevnila dokonce pod úroveň 77 dolarů za barel, což znamená, že byla nejlevnější od prosince 2021. Nafta na burze v Rotterdamu je nyní nejlevnější od začátku letošního února.  

Koruna navíc za posledních zhruba 30 dní citelně, o více než čtyři procenta, zpevnila vůči dolaru, což jen přispívá ke snížení cen pohonných hmot v ČR. Koruna je nyní vůči dolaru nejsilnější od první poloviny letošního června.

Ropa Brent za poslední dva týdny zlevnila o bezmála osm procent, v přepočtu do korun – tedy po zohlednění kursu – pak přibližně rovněž o devět procent. Velkoobchodně prodávaná nafta na burze v Rotterdamu stojí nyní v přepočtu do korun o přibližně dvanáct procent méně než před dvěma týdny, v dolarech je levnější o jedenáct procent. Tento vývoj teprve ještě čerpací stanice v Česku do svých cen plně promítnou.

Ropa zlevňuje, neboť obavy z recese v Spojených státech – a z citelného zpomalení celosvětového ekonomického růstu – jsou silnější než pozitivní dopad otevírání čínské ekonomiky, kde tamní režim zmírňuje svá covidová opatření. Cena ropy se tak stabilizuje nejdříve ve druhé polovině prosince. Do té soby pohonné hmoty zlevní dále výrazněji pod úroveň 40 korun za litr.

Témata:  pohonné hmoty komentář

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy