Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v eurozóně v prosinci vzrostla

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na 1,3 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v listopadu. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii pak ceny v prosinci meziročně vzrostly o 1,6 procenta, zatímco o měsíc dříve to bylo o 1,3 procenta. K rychlejšímu tempu růstu před koncem roku přispěly podle analytiků zejména předvánoční nákupy.

V porovnání s předloňským prosincem byla inflace v minulém měsíci v celé EU shodná. V eurozóně rostly v posledním měsíci roku 2018 ceny tempem 1,5 procenta ročně.

Přes pozvolna stoupající trend zatím cenová hladina zůstává pod dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB), která chce s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty. Této úrovně inflace dosahovala naposledy předloni.

Centrální banka proto pokračuje v podpoře růstu, která spočívá zejména v nákupech dluhopisů a ve snižování depozitní úrokové sazby, která na podzim klesla na minus 0,5 procenta. Tak nízko zatím nikdy nebyla.

Z jednotlivých segmentů v prosinci meziročně nejvíce zdražily služby, a to o 0,8 procenta, a dále potraviny, alkohol a tabákové výrobky, kde růst cen činil 0,4 procenta. Ceny energií zůstaly v prosinci po zaokrouhlení na listopadových hodnotách.

Ve většině členských států EU se v prosinci inflace meziročně zvýšila. Nejnižší meziroční růst cen registrovalo Portugalsko s hodnotou 0,4 procenta a Itálie (0,5 procenta). Naopak nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku (4,1 procenta), Rumunsku (4,0 procenta), za nimi následují Česká republika a Slovensko se stejnou hodnotou 3,2 procenta.

Témata:  inflace EU Eurozóna

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy