Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v eurozóně v prosinci vzrostla

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na 1,3 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v listopadu. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii pak ceny v prosinci meziročně vzrostly o 1,6 procenta, zatímco o měsíc dříve to bylo o 1,3 procenta. K rychlejšímu tempu růstu před koncem roku přispěly podle analytiků zejména předvánoční nákupy.

V porovnání s předloňským prosincem byla inflace v minulém měsíci v celé EU shodná. V eurozóně rostly v posledním měsíci roku 2018 ceny tempem 1,5 procenta ročně.

Přes pozvolna stoupající trend zatím cenová hladina zůstává pod dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB), která chce s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty. Této úrovně inflace dosahovala naposledy předloni.

Centrální banka proto pokračuje v podpoře růstu, která spočívá zejména v nákupech dluhopisů a ve snižování depozitní úrokové sazby, která na podzim klesla na minus 0,5 procenta. Tak nízko zatím nikdy nebyla.

Z jednotlivých segmentů v prosinci meziročně nejvíce zdražily služby, a to o 0,8 procenta, a dále potraviny, alkohol a tabákové výrobky, kde růst cen činil 0,4 procenta. Ceny energií zůstaly v prosinci po zaokrouhlení na listopadových hodnotách.

Ve většině členských států EU se v prosinci inflace meziročně zvýšila. Nejnižší meziroční růst cen registrovalo Portugalsko s hodnotou 0,4 procenta a Itálie (0,5 procenta). Naopak nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku (4,1 procenta), Rumunsku (4,0 procenta), za nimi následují Česká republika a Slovensko se stejnou hodnotou 3,2 procenta.

Témata:  inflace EU Eurozóna

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 16:13

Británie následuje USA se sankcemi. Mají zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině

Spojené království ve čtvrtek oznámilo desítky nových sankcí, jejichž cílem je zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině, včetně sankcí zaměřených na hlavní moskevskou burzu. A to den poté, co Washington oznámil podobná opatření.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektromobilita jde stále dopředu. Baterie v elektromobilech budou mít své pasy již za tři roky

Akumulátorový pohon se stále více prosazuje napříč segmenty. Baterie do elektroaut by do roku 2025 měly podle odhadu Goldman Sachs zlevnit o 40 % oproti úrovni z roku 2022. Novinkou posledních dní je informace, že řada údajů o složení baterie i její aktuální kapacitě půjde sledovat prostřednictvím speciálního bateriového pasu, který musí zavést výrobci elektromobilů nejpozději do roku 2027.