Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali proti covidu, dostanou odměnu

Hasiči, ilustrační fotografie
Hasiči, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, dostanou mimořádnou odměnu 20.000 Kč. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informovali na sociálních sítích ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Hamáček předtím novinářům řekl, že peníze bude žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun. Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že na odměny vojáků vyčlenil kabinet z rozpočtové rezervy 237 milionů.

"Vláda právě schválila můj návrh na odměny pro příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR za jejich nasazení v době covidu-19," uvedl na twitteru Hamáček. Odměna se týká i příslušníků Vězeňské služby ČR, doplnil. Metnar dodal, že kabinet vyčlenil peníze na odměnu ve výši 20.000 korun také pro vojáky.

Na služební platy vojáků půjde podle rozpočtového opatření kabinetu z rozpočtové rezervy 237 milionů. Včetně souvisejících výdajů pak částka činí 322 milionů korun, uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě. S bojem proti covidu podle úřadu pomáhalo 11.853 vojáků z povolání. "Bez těžké práce, kterou vojáci odváděli v nemocnicích, domovech pro seniory nebo v call centrech hygienických stanic, bychom zcela jistě překonávali důsledky pandemie mnohem obtížněji. Mimořádná odměna 20.000 Kč pro každého z nich je naprosto zasloužená," uvedl Metnar.

Hamáček v dubnu řekl, že by peníze měli dostat ti, kteří byli opravdu nasazeni v terénu, nikoli nadřízení. Odměna by se proto měla týkat jen příslušníků prvních až osmých platových tříd, doplnil. Odměnit tak navrhoval zhruba 28.000 lidí.

Kabinet začátkem března rozhodl o odměnách pro zdravotníky. V lůžkových zařízeních jde o odměnu 75.000 korun hrubého, pro nezdravotnické pracovníky pak 30.000 korun. Částka se odvíjí podle skutečně odpracovaných hodin v období od 1. října 2020 do letošního 28. února.

Témata:  Koronavirus COVID-19 hasiči Policie ČR

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

23. dubna 2024 9:29

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy