Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Domácí inflace drží nohu na brzdě, z nejhoršího jsme venku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Tomáše Volfa: Únorová inflace meziročně vzrostla jen o 2 % a je jasné, že ČNB půjde se sazbami dál dolů. Úvěry pro firmy a spotřebitele budou zlevňovat. Meziměsíčně vzrostla jen o 0,3 %.

Spotřebitelské úvěry pro domácnosti, provozní úvěry pro firmy a hypotéky zlevní. Vkladové produkty jako termínované vklady naopak budou ztrácet na atraktivitě, jelikož se s nižšími sazbami budou stávat méně výhodnými.

ČNB snížila naposledy hlavní sazbu na 6,25 % a je možné, že na svém dalších zasedání 20. března půjde se sazbou dolů razantněji o půl bodu, tedy na 5,75 %. Nastavený trend si ČNB udrží i v dalších měsících. Budeme tedy svědky dalšího uvolňování měnových podmínek. Při takto nízké inflaci by nebylo logické držet sazby nahoře.

Hlavní proinflační faktor bude pravděpodobně stále robustní schodek státního rozpočtu. Ten pro letošní rok počítá s více než 250 miliardovým deficitem a tato zvýšená spotřeba státu může působit i na inflaci.

I přes částečná rizika očekáváme, že inflace se pro letošní rok udrží pod 3 % a tím pádem se velmi přiblížíme inflačnímu cíli ČNB. ČR se z posledního místa dostala mezi elitu. Dnes máme totiž nižší inflaci, než je průměr EU, Německo, Maďarsko nebo USA. 

Témata:  inflace

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.