Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští spotřebitelé jsou v nejhorší situaci od října 2014

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Index mizérie se za posledních sedm let výrazně proměnil. Dnes mají lidé práci, ale za mzdu si koupí čím dál tím méně. V roce 2014 se ceny téměř nezvedaly, ale nezaměstnanost byla mnohem vyšší.

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady tzv. index mizérie. Ten v letos srpnu dosáhl na hranici 7,7 bodů, což je nejhorší hodnota od října 2014.

Konstrukce čísla tehdy a dnes je však zcela odlišná. Zatímco tehdy byla nezaměstnanost na úrovni 7,1 %, ceny se zvedaly o 0,7 %, takže index mizérie Čechů byl 7,8 %. Vysoká nezaměstnanost a nízké tempo růstu cen je klasickým doprovodným jevem slabého tempa ekonomické aktivity. Dnes jsme však v situaci, kdy máme robustní inflaci a k tomu průměrnou nezaměstnanost.

S tímto paradoxem bojuje ČNB zvyšováním sazeb, aby udržela inflaci na uzdě, ale je zde onen známý jev „importované“ inflace. Tu ČNB nezmění zvyšováním sazeb, takže efekt bude nanejvýš ten, že se zdraží ceny úvěrů a přiškrtí se velmi křehký ekonomický růst.

V tomto přístupu zvedání sazeb je ČNB prakticky zcela osamocena. Ostatní banky světa (snad až na maďarskou centrální banku) nechávají sazby prakticky na nule, aby podpořily ekonomický růst.

Index mizérie se bude do budoucna nejspíš ještě mírně zhoršovat. Inflace možná lehce ustoupí, ale stále se budeme pohybovat v těsné blízkosti 4% hranice. Nezaměstnanost se bude naopak vzhledem k ukončení sezónních prací a příchodem podzimních a zimních měsíců zvedat, takže je zde velká šance, že se situace českých spotřebitelů ještě zhorší.

Témata:  ekonomika

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy