Ceny řezaných květin v době pandemie vzrostly až o desítky procent

Až o několik desítek procent zdražily na tuzemském trhu řezané květiny, které z většiny pocházejí od zahraničních pěstitelů především z Nizozemska, Afriky a Střední Ameriky. Růst cen je důsledkem pandemie nového koronaviru, kvůli níž zahraniční pěstitelé omezili plochy s řezanými květinami a nyní jejich nabídka zaostává za poptávkou. Řezaných květin je ale na tuzemském trhu zatím dostatek. Na dotaz ČTK to dnes řekl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.

Ilustrační fotografie

"Například nizozemští pěstitelé loni a letos kvůli pandemii koronaviru snížili pěstební plochy, protože počítali s tím, že maloobchod bude dlouhodobě uzavřen. Naštěstí se tak nestalo. Teď bude ale nějakou chvíli trvat, než se produkce řezaných květin dostane na obvyklou úroveň. Květiny nelze vypěstovat ze dne na den," uvedl Horák.

Podle Horáka se tak v posledních měsících na evropském trhu značně rozevřely nůžky mezi nabídkou řezaných květin a poptávkou, což se projevilo v růstu cen. Česká produkce řezaných květin je minimální a pěstitelé nemají šanci pokles dodávek ze zahraničí nahradit. Řezaných květin je navzdory poklesu jejich importu zatím na tuzemském trhu dostatek. "Ceny ovšem vzrostly v průměru o 20 až 40 procent. Jsou samozřejmě i výjimky, kdy je cenový nárůst ještě vyšší," upozornil Horák.

V době pandemie koronaviru se snížil také dovoz hrnkových květin. "Díky produkci českých hrnkových květin ale není růst jejich cen tak razantní jako v případě řezaných květin," dodal Horák.

Průměrné ceny květin na pultech tuzemských obchodů se v posledních letech podle statistik ministerstva zemědělství průběžně zvyšují, nejvýraznější je cenový nárůst u růží. Průměrná cena řezaných růží se za posledních šest let do loňska zvýšila bezmála o dvacet y korun a ve srovnání s ostatními sledovanými květinami je nejvyšší. Nejlevnějšími řezanými květinami jsou dlouhodobě karafiáty.

Cenový růst podle odborníků souvisí s tím, že se u řezaných květin zvyšují požadavky zákazníků na kvalitu a velikost. Například u růží je příčinou růstu průměrné ceny větší podíl dražších odrůd s delšími stonky a velkými poupaty. Na úroveň cen řezaných květin má ale vliv více faktorů. Základem je však cenová hladina na nizozemských květinových burzách.

Cenu na květinových burzách ovlivňuje aktuální tržní situace pro daný druh zboží. V některých termínech se zvýší i několikanásobně. Příkladem jsou svátky sv. Valentýn, Velikonoce, Den matek či Vánoce, kdy prudce roste poptávka po květinách. Vliv na cenu má i roční období, na kterém závisí výrobní náklady pěstitelů květin.

Od této základní ceny květin na burze se pak odvíjí tvorba prodejních cen v tuzemských květinářstvích. Roli hrají ceny velkoobchodů i náklady konečného prodejce. Celková hodnota českého trhu s květinami se v roce 2018 zvýšila meziročně o 0,8 procenta na 11,755 miliardy korun. Každý obyvatel Česka v roce 2018 za květiny utratil v průměru 1130 korun. Údaje za léta 2019 a 2020 nebyly zatím zveřejněny.

Témata: květiny | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky