Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Burza v New Yorku akcie čínských telekomů překvapivě nevyřadí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Akciová burza v New Yorku (NYSE) překvapivě odstoupila od rozhodnutí vyřadit z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem, situaci chce ještě podrobněji posoudit s regulátory a dalšími úřady. Záměr vyřadit akcie společností China Mobile, China Telecom a China Unicom přitom burza oznámila teprve minulý týden, v poslední den loňského roku. Své rozhodnutí tehdy zdůvodnila nařízením prezidenta Donalda Trumpa.

Trump v listopadu vydal exekutivní příkaz, kterým zakázal investovat do veřejně obchodovaných firem, o kterých je americká vláda přesvědčena, že je buď vlastní čínská armáda, anebo nad nimi alespoň má kontrolu. Celkem jde o 31 čínských společností.

"Mám podezření, že NYSE vlastně tyto společnosti vyřadit z obchodování nechtěla. Jednala na základě interpretace exekutivního příkazu," řekl BBC analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA. "Tato interpretace se zjevně změnila a NYSE rychle změnila kurz," dodal.

Uvedené tři podniky jsou největšími telekomunikačními společnostmi v Číně a s jejich akciemi se už dlouho obchoduje i v Hongkongu a ve Spojených státech. Newyorská burza chtěla jejich akcie z obchodování původně vyřadit už tento nebo příští týden.

Akcie všech tří firem dnes na zprávu reagovaly na akciové burze v Hongkongu silným růstem, který v případě společnosti China Unicom přesáhl osm procent.

Všechny tři společnosti generují tržby zejména v Číně a na americkém trhu nejsou nijak výrazně přítomny. Podobně jako u řady dalších čínských firem se jejich akcie obchodují jak ve Spojených státech, tak v Hongkongu. Na americkém akciovém trhu je nyní registrováno kolem 200 čínských společností, jejichž tržní kapitalizace činí zhruba 2,2 bilionu dolarů (bezmála 47 bilionů Kč).

Fakt, že se akcie některých čínských firem obchodují i v USA, se stal součástí obchodní sporů mezi Washingtonem a Pekingem. Prezident Trump vedle snahy o to, aby některé čínské společnosti byly z obchodování v USA vyřazeny, vyvíjel i tlak na čínské firmy TikTok, Huawei a Tencent. Odvolával se přitom na národní bezpečnost. Čína reagovala tím, že zavedla svou vlastní černou listinu amerických společností.

Témata:  akciové trhy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.