Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Agrofert dokončil odkup divize od rakouské chemičky Borealis za asi 19,2 miliardy

Agrofert
Agrofert
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Holding Agrofert dokončil převzetí divize na zpracování dusíku rakouské chemičky Borealis, která zahrnuje výrobu hnojiv, melaminu a technických dusíkatých produktů. Transakce za 810 milionů eur (přes 19,2 miliardy Kč) byla dokončena dnes. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Holding díky odkupu divize rozšíří své aktivity v Rakousku, Německu a Francii a bude moci využívat distribuční sít Borealisu podél toku Dunaje.

Do února 2017 vlastnil koncern Agrofert někdejší ministr financí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů. Agrofert zaměstnává přes 30.000 lidí, z toho 20.775 v Česku. Zisk skupiny loni vzrostl o 124 procent na 12,97 miliardy korun. Tržby vzrostly o 33 procent na 245 miliard korun.

Do holdingu patří mimo jiné chemičky Precolor, Deza, Fatra nebo Synthesia. Podle předsedy představenstva Zdeňka Průši loni růst celé skupiny táhly právě chemické továrny hlavně v zahraničí.

Místopředseda představenstva holdingu Agrofert Petr Cingr uvedl, že výroba hnojiv je pro Agrofert jedním z klíčových segmentů. Skupina podle něj zhruba zdvojnásobí svou výrobní kapacitu. "Zároveň vstoupíme na nové trhy, zejména Francie, zemí Beneluxu, Bulharska a Srbska," doplnil.

Převzetí divize Agrofert oznámil již loni. Borealis spadá pod skupinu OMV. Společnost původně chtěla divizi pro výrobu hnojiv prodat za 455 milionů eur ruskému koncernu EuroChem. Z této dohody však sešlo kvůli západním sankcím vůči Rusku. Evropská komise souhlas s prodejem divize Agrofertu vydala letos v březnu. Uvedla, že transakce nijak nenaruší hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru. Jako poslední krok tehdy zbývalo získat souhlas úřadů ve Francii, který firma již také získala.

Výkonný ředitel společnosti Borealis Thomas Gangl uvedl, že akvizice divize Agrofertem je přínosem pro bezpečnost dodávek v Rakousku a Evropě. "Vznikne silná evropská společnost, která zajistí stabilní dodávky hnojiv a v důsledku toho i plodin a potravinářských produktů," dodal.

Skupina Agrofert letos slavila 30. výročí založení. Uvedla, že za posledních deset let investovala do rozvoje a modernizace svých společností přes 106 miliard korun. Odkup divize Borealisu je její největší akvizice v historii. Holding již dříve uvedl, že divize má zhruba 2000 zaměstnanců. V úterý Agrofert ke svým hospodářským výsledkům doplnil, že má již připravené další akvizice v zemědělství.

Témata:  Agrofert

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:28

České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie

„Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Daří se vládě ozdravovat veřejné finance? Detailní pohled na čísla

Hospodaření státního rozpočtu – tedy to, za které odpovídá vláda – bylo letos v prvním pololetí nejlepší od roku 2019. Pololetní schodek vládního hospodaření je totiž nominálně nižší než v letech 2020 až 2023, necelých 180 miliard korun. Přesto veřejný dluh narůstá za vlády premiéra Petra Fialy zhruba stejně rychle jako za covidu. I když mezitím stouply daně a odvody, nejen v rámci konsolidačního balíčku. Jak to jde dohromady? A plní současná vláda svůj předvolební slib konsolidace veřejných financí?