Zasedání G7: Donald Trump nezklamal, trhy jsou v napětí

Uražený Donald Trump způsobil svým tažením napříč celou geopolitickou scénou zoufalství pozorovatelů. Odpověď trhů je prozatím zdrženlivá a většina tříd aktiv vyčkává na další vývoj. Tématem týdne bude také Brexit a existenční hlasování pro Theresu Mayovou.

ilustrační fotografie
reklama

Na setkání zemí G7, které někteří označili jen za G6 plus jeden, prezident Donald Trump nezklamal. Podle něj by Rusko mělo být opětovně přizvané na jednání seskupení. Navíc se prezident odmítl podepsat pod společné prohlášení a pustil se do bitvy s předsedou kanadské vlády, Justinem Trudeauem. „Jak řekl ekonom a publicista, Raoul Pal, jsme svědky zavádění nového světového pořádku poprvé po druhé světové válce. Je to obrovská změna,“ varuje John Hardy, měnový stratég Saxo Bank.

Bezprostřední tržní pohyby jsou prozatím minimální. Významnější reakcí je pouze oslabení kanadského dolaru, který se po otevření burzy z důvodu nejistoty mírně oslabil. Pokud jde o akcie, největší dopad bude mít to, že Donald Trump plánuje uvalit cla na automobilové díly dovážené do USA. „Měli bychom zpozornět u německých a francouzských výrobců automobilů, protože ty by nová cla poškodila nejvíce," upozorňuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Dobré zprávy pro euro

Nový italský ministr financí tvrdí, že chce snížit dluh země, a aby Itálie zůstala v eurozóně. Tyto názory se však zdají být v rozporu s politikou vládní koalice. Pokud jde o očekávání ohledně zvyšování sazeb americkým Fedem, až 90 % obchodníků si myslí, že Fed tento týden své sazby zvýší. Tématem tohoto týdne bude také Brexit. Očekáváme totiž hlasování, které by pro vládu Terezy Mayové mohlo být existenční, pokud by členové její strany hlasovali proti.

Ropa a zlato v očekávání

I komodity zažijí rušný týden, neboť OPEC a americká EIA zveřejní pro trh důležitá data. „Růst politického vlivu na černé zlato způsobuje vrásky na čele obchodníkům, kteří nevědí, jakým směrem se ropa vydá dál," říká Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank. Zlato zůstane na úrovni 1300 dolarů za unci, z důvodu slabšího dolaru, nervózní geopolitické situace a kvůli Fedu, který zasedá ve středu 13. června. Prolomení hranice 1286 dolarů, nebo naopak 1308 dolarů, by určilo, jakým směrem bude zlato pokračovat.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky