Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory chtějí zákaz otevřených obchodů o svátcích

Zákon, který by zakázal prodej v obchodech o vybraných svátcích, leží podle Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) v Poslanecké sněmovně. Na Štědrý den by bylo otevřeno do 14 hodin, zdůraznil v úterý předseda OSPO Petr Voslař s tím, že čeká, až jej nějaký poslanec předloží.

"Jsme zemí, která v žádném případě nectí žádný svátek, žádný významný den," uvedl Voslař s tím, že se odborářský boj dá chápat jako bitva za klasické zaměstnance v obchodních řetězcích. "Ženy a maminky od rodin," dodal předseda. Podle zákona by mělo být během sedmi svátků, které by si poslanci vybrali, zavřeno v provozních jednotkách. Zákon by se nevztahoval na večerky a na prodejny na letištích nebo na nádražích. Ani na prodejní jednotky, kde pracují pouze rodinní příslušníci majitele nebo provozovatele. Omezeně by fungoval i podle maloobchodních tržeb. Zákon by neplatil ani na obchody, které mají menší plochu než 200 metrů čtverečních. "Jsou z něj vyjmuté i lékárny," zdůraznila Renáta Burianová, místopředsedkyně svazu. Podle odborů tráví mnozí Češi svátky bloumáním po obchodních domech, často i s dětmi. "A pro ně se to stává normální," upozornil Voslař.

Představoval by si zákaz prodeje například o 25. nebo 26. prosinci, na Velikonoce nebo během 17. listopadu. Podobný zákon předložili v roce 2004 i sociální demokraté, v roce 2005 byl ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně zamítnutý. Tehdy byl ale v návrhu také zákaz práce v noci. Odbory nechtějí motivovat zaměstnavatele k omezování provozu tím, že by se zvýšily povinné odměny pro pracovníky o určitých svátcích. Musel by se totiž měnit zákoník práce, což je podle odborů legislativně mnohem náročnější. Podle Buriánové například v sousedních zemích, například v Rakousku a v Německu není o svátcích ve velkých obchodech otevřeno. V obchodech pracuje podle Voslaře přibližně 180 tisíc zaměstnanců, odborový svaz má devět tisíc členů.

Témata:  supermarkety

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 11:55

3. února 2026 10:18

Zlato, stříbro i bitcoin padají: Trumpův vybraný šéf Fedu slibuje zázraky na počkání

Proč padá zlato, stříbro i bitcoin? Fundamentálně proto, že Kevin Warsh, vybraný prezidentem USA Donaldem Trumpem do čela americké centrální banky, má plány, jak ozdravit dolar natolik, že by byl dlouhodobě udržitelný coby nakonec dokonce deflační měna. Takže tím by z velké části odpadla nutnost investovat do jiných deflačních aktiv, jako je právě zlato, stříbro či bitcoin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Česká národní banka (ČNB)

Komentář

ČNB drží korunu nahoře. Silný kurz zlevňuje zahraniční dovolené

Koruna zůstává relativně silná a její kurz je pro Čechy plánující zahraniční dovolenou příznivý. Je vhodné nakoupit eura či dolary už nyní, nebo se vyplatí ještě vyčkávat? Ekonom Lukáš Kovanda přináší čtyři klíčové otázky a odpovědi k aktuálnímu vývoji kurzu koruny i faktorům, které mohou rozhodnout o její síle v nadcházejících měsících před dovolenkovou sezonou.