Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát bude financovat začínající firmy. Kdo uspěje vybere soukromá firma

Začínající firmy budou mít od příštího roku více možností, jak nastartovat nebo rozvinout svůj byznys, některé z nich získají peníze formou kapitálového vstupu od nového státního rozvojového fondu. Informuje o tom středeční vydání deníku E15.

Ministerstvo průmyslu, které chce na podporu mladých firem vyčlenit zhruba 1,3 miliardy korun z evropských fondů, již má hotový projekt, fond založí do dubna a do konce června hodlá získat souhlas centrální banky s jeho činností. Deníku E15 to potvrdil ředitel příslušné sekce ministerstva průmyslu Petr Očko.

„Podpora se zaměří na vznik nových firem a rozvoj inovačních a technologicky orientovaných firem,“ uvádí se v příslušném materiálu ministerstva. Stát tak chce zároveň posílit zatím malé odvětví venture kapitálu. Aby bylo možné nový fond s názvem Český rozvojový spustit rychle, bude – na rozdíl od původních představ – stoprocentně státní.

Podmínkou ovšem je spolupráce se soukromými investory na konkrétních projektech. „Ti se budou muset na investici podílet minimálně třiceti procenty,“ říká Očko. Díky tomu by mělo být možné mobilizovat další stamiliony či miliardy korun z privátních zdrojů. Peníze by se měly státu i soukromým investorům vracet poté, co své podíly ve firmách časem odprodají.

O konkrétních investicích státního fondu přitom nebudou rozhodovat úředníci, jak se obávali čeští venture kapitalisté. Správcem fondu bude soukromá investiční společnost, kterou určí výběrové řízení. Vznik fondu schválí vláda zřejmě už dnes. Souhlas Poslanecké sněmovny v této fázi není nutný. „Je to pilotní varianta bez nutnosti legislativní změny,“ uvedl Očko.

Po Českém rozvojovém fondu, určeném pro firmy staré maximálně pět let, jenž bude investovat prvních 560 milionů korun, by měl později vzniknout druhý fond, který podpoří také expanzi starších českých firem na zahraniční trhy.

Témata:  firmy

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2026 12:06

17. dubna 2026 16:48

9. dubna 2026 17:51

Války otevírají dveře hackerům. Útoky jdou přes slabé články

Geopolitické konflikty dnes probíhají nejen na fyzickém bojišti, ale stále častěji také v digitálním prostoru. Aktuální vývoj na Blízkém východě podle poradenské společnosti BDO ukazuje, jak rychle může eskalace konfliktu zvýšit aktivitu hackerů. Bezpečnostní analýzy naznačují, že po vypuknutí konfliktu došlo v regionu k výraznému nárůstu kybernetických incidentů. Dle Cloudsec bylo v prvních dnech konfliktu více než 150 incidentů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Brigádníci v roce 2026: Přehled skutečných změn a nejčastějších omylů

Rok 2026 přináší u brigád a práce na dohody několik změn, ale také řadu nepřesných výkladů, které se šíří veřejným prostorem. Některé úpravy jsou nové, jiné jen navazují na dřívější legislativu a část informací se opakuje, přestože už dávno platí. Přinášíme srozumitelný přehled toho, co se skutečně mění a na co je dobré si dát pozor.