Co všechno přinese rok se sedmičkou na konci. Bude býčí trend zlata pokračovat?

Investoři nyní znovu bedlivě a ze všech možných úhlů analyzují vývoj v loňském roce a přemýšlejí, kde a jakou formou rozloží své investice v roce letošním. Co všechno přinese rok se sedmičkou na konci? Bude býčí trend zlata pokračovat? Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Zlato, ilustrační fotografie
reklama

V letošním roce se moci chopí nově zvolený americký prezident Donald Trump. Scénář, který si řada investorů ještě před pár týdny nepřipouštěla…

Na jaře se očekává „tvrdý“ brexit – aktivace článku 50 a vyjednávání o následných vztazích Velké Británie s EU i zbytkem světa.

Evropu čeká řada voleb: Francii prezidentské, Itálii po neúspěšném referendu a pádu Renziho vlády předčasné parlamentní, Němci zase rozhodnou, zda opět dají zelenou politice kancléřky Merkelové nebo jí vystaví stopku.

Evropská centrální banka pak bude zřejmě i nadále pokračovat v kvantitativním uvolňování.

To je výčet jen některých událostí, které jsou plánované a trhy se na ně tudíž umějí připravit. Pak jsou tu ovšem ještě nečekané události, které mají často ještě mnohem větší globální vliv.

Co ovlivnilo loni ceny kovů?

Začátek roku 2016 přinesl na burzovní půdu paniku. Způsobily ji čínské trhy, které po otevření dramaticky ztrácely. Tyto turbulence a propady měly vliv i na evropské a americké akcie, které začaly oslabovat. Kovy započaly svůj růstový rok.

Excelentní start roku 2016 ohlásila americká mincovna. Ta musela ukončit prodej stříbrných mincí American Eagle hned v prvním lednovém pondělí – jako důvod uvedla, že pro velký zájem nebude možné uspokojit enormní poptávku po fyzickém zlatě a stříbře. Hned v prvním týdnu nastavila mincovna alokaci na 4 miliony uncí, což představuje zhruba čtyřnásobek produkce v posledních pěti měsících roku 2015. Společnost rovněž uvedla, že více než polovina týdenního přídělu stříbra byla prodána právě v prvním lednovém pondělí roku 2016. V řeči čísel to jsou 2,76 mil. uncí stříbra, což je polovina z 5,53 mil. uncí, prodaných za celý leden roku 2015. Rovněž první den prodeje zlatých mincí American Eagle byl bezprecedentní. Celkem činil 60 000 uncí, což odpovídá zhruba 75 % z 81 000 uncí, které byly prodány v lednu 2015.

Pokračoval nový trend, kdy centrální banky nakupovaly fyzické zlato. Jedním z důvodů byly nastupující obavy západních bank. Před zhroucením bankovního systému v USA v roce 2008 byly roční čisté zásoby fyzického zlata zanedbatelné. Nicméně současná situace se změnila a myšlení centrálních bank se obrátilo o 180 stupňů – nyní jsou již čistými příjemci zlata. A vedou východní státy: podle Světové rady pro zlato zvýšilo Rusko v prvním čtvrtletí roku 2016 své zlaté rezervy o 45,8 tun, což je o 52 % více než ve stejném období předešlý rok. Čína pak od ledna do března roku 2016 nakoupila 35,1 tun.

Páteční ráno 25. června 2016 přineslo studenou sprchu pro trhy, libru, ropu i akcie. Britové dali sbohem EU a vyslovili se pro brexit. Z této situace naopak velmi těžilo zlato. Jeho cena se po této události dostala až nad 1 362 $.

Listopad 2016 přinesl na globální scénu velkou změnu: Amerika se přebarvila do rudé barvy. Dá se říci, že tyto volby mají podobný scénář jako referendum o brexitu. Nikdo nepředpokládal, že by k tomuto mohlo dojít, ale stalo se. Na zvolení Trumpa reagoval celý svět. Akciové trhy zažívaly krátkodobý propad, klesl dolar i mexické peso. Opačným směrem se ale okamžitě vydalo zlato, které zaznamenalo vzestup o 5 procent a dostalo se k úrovni 1 338 dolarů za unci, což bylo nejvíc za posledních 6 týdnů. Aktuálně se pohybuje kolem 1 306 dolarů za unci. K nárůstu došlo také u stříbra a platiny.

V prosinci 2016 americká centrální banka opět po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, tedy do pásma 0,50 až 0,75 %. Opět avizovala, že v roce 2017 bude zvyšovat sazbu mnohem rychleji, nicméně podobně tomu bylo i na konci roku 2015 a celý následující rok se již sazby nezvyšovaly. V tomto období jsme byli svědky výrazného posílení dolaru, přibližování parity eura s dolarem a poklesu ceny zlata a stříbra.

Události a vývoj v loňském roce přinesly velkou volatilitu na trh s drahými kovy. V úvodu roku se zlato odrazilo od hodnot nižších než 1 050 dolarů a v průběhu roku vystoupalo až nad 1 370 dolarů. Také u stříbra jsme byli svědky vysokého růstu – od 14 až nad 20 dolarů za unci. Konec loňského roku završily tyto kovy svou pouť na hodnotách cca 1 160 $ resp. 16,20 $.

Můžeme tedy říci, že loňský rok byl rokem růstovým, určitým počátkem nového býčího trendu, který by měl v dalších letech i nadále pokračovat. Rizika, nejistoty, problémy světových ekonomik, zadlužování, potíže předních světových bank a celého bankovního systému pořád přetrvávají. Namísto řešení neustále kumulují a vytvářejí živnou půdu pro další růst cen drahých kovů.

Témata: zlato | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky