Konec roku 2016 přinesl dobré zprávy z Německa

Po slabším třetím čtvrtletí zaznamenala největší evropská ekonomika v závěru loňského roku výrazné zrychlení hospodářského růstu. To je patrné na ukazatelích podnikatelské i spotřebitelské důvěry, vyšších podnikových objednávkách a koneckonců i vyšší průmyslové produkce. A dnes publikovaná data tyto trendy potvrdila. Informuje Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Komerční banka, a. s.

Ilustrační fotografie

Počet nezaměstnaných Němců v závěru roku klesl o 17 tisíc, což překonalo veškerá tržní očekávání. Míra nezaměstnanosti tak v prosinci stagnovala na pouhých šesti procentech. Jedná se o nejnižší hodnotu od sjednocení Německa v roce 1990. Nízká nezaměstnanost a s tím související růst platů je příslibem pro vyšší spotřebu německých domácností v letošním roce.
Konec roku 2016 zároveň přinesl výrazné zrychlení inflace. Zatímco ještě v listopadu činil meziroční růst cen v Německu 0,7 %, o měsíc později to bylo již 1,7 %. To je však primárně důsledkem meziročně dražších pohonných hmot a zdražování potravin. Růst jádrové inflace je výrazně pomalejší.


Hlavním tahounem německé ekonomiky letos bude domácí poptávka. Po loňském růstu spotřeby domácností o 1,5 % by letos mělo být tempo ještě o desetinu vyšší. Investice by letos měly růst tempem 2,0 % po loňských odhadovaných 2,2 %. Primárně by měly směřovat do infrastruktury a pokračovat by tak měla silná výkonnost stavebnictví. Oživení očekáváme u zahraničněobchodní výměny. Zrychlit by mělo tempo růstu exportů, kvůli silné domácí poptávce ale porostou dovozy ještě rychleji. Právě horší bilance čistých exportů bude stát za mírným snížení letošního hospodářského růstu Německa. Po loňském předpokládaném růstu německé ekonomiky o 1,8 % pro letošní rok očekáváme 1,6 %.

Témata: ekonomika

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky