Dálniční známky? Změny pro rok 2017

Dálniční známky v České republice budou i v roce 2017 prokazovat uhrazení poplatku za užití dálnice pro osobní dopravu - automobily do 3,5 t. Motocykly, na rozdíl od některých okolních zemí, dálniční poplatky hradit nemusí. Podívejte se na jejich cenu.

Dálnice, ilustrační fotografie
reklama

Dálniční známky zůstávají v cenové hodnotě za roční 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. „Vylepení platné dálniční známky v pravém dolním roku čelního skla i s kontrolním kupónem mohou ověřovat a tudíž zastavovat vozidla nejen hlídky Policie České republiky, ale i hlídky Celní správy. Pokuty jsou v blokovém řízení do 5.000,- Kč na místě a ve správním řízení až do výše 100.000,- Kč“, říká dopravní expert Autoklubu ČR Robert Vacek. V České republice jsou zpoplatněny všechny dálnice. Výjimku tvoří 11 nezpoplatněných dálničních úseků, které tvoří dohromady 111 kilometrů.

Shodně jako v minulém roce tvar kupónu, nalepovaný na sklo, rozlišuje jeho časovou platnost (rok - kruh, čtverec - měsíc, trojúhelník - 10 dnů). Platnost ročního kupónu je od 1.12.2016 do 31.1.2018. Na obě části kuponu (nalepovací na sklo a kontrolní útržek) je nutno vepsat registrační značku vozidla. Dálniční známku ve smyslu § 20a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích mimo vozidel IZS a obdobných nemusí mít vozy:

  • přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká
  • přepravujícím nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastosou
  • provozovaným domovem pro osoby se zdravotním postižením, slouží-li k přepravě osob se zdravotním postižením

Nově se nebude muset platit na jedenácti úsecích dálnic. Jde o obchvaty měst nebo úseky, přes které vedou silnice prvních tříd. Například o vjezdy do Prahy a západní část Pražského okruhu, dálnice kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce či Prostějova. Povinnost mít dálniční známku přestanou mít od ledna 2017 také řidiči například mezi Královým Dvorem a Berounem, na D8 u Ústí nad Labem, u výjezdu z Prahy na dálnicích D6, D7, D10 a D11 a také na úsecích dálnice D46 a D35. K ekonomické ztrátě podle Ministerstva dopravy nedojde, což potvrdily zkušenosti z minulosti. Ke konci srpna 2016 se vybralo už 4,3 miliardy korun, což je srovnatelné skoro už s celým rokem 2015.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky