Rok 2017: Ve financích se bude zdražovat, hypotéku nedostane každý

Letošní rok přinesl do oblasti financí hotovou legislativní smršť. Zákonodárci se činili zejména koncem roku, kdy úderem prosince začaly platit dva velké zákony. Jeden zdražil hypotéky, druhý reguluje životní pojištění. Očekávaný růst sazeb u hypoték nejspíš nebude znamenat růst sazeb u vkladů. Banky navíc znovu zavádějí některé již zrušené poplatky. Informuje společnost Partners.

Ilustrační fotografie

Hypotéku nedostane každý, sazby porostou

Úvěrový zákon: Běžné spotřebitele letos nejvíce zasáhla transpozice evropské směrnice, zákon o spotřebitelském úvěru. Dotýká se všech úvěrů, bankovních i nebankovních, a zcela nově reguluje také oblast hypoték a mikropůjček. Lidem přináší mnoho plusů, například možnost splatit hypoteční úvěr v době fixace zdarma nebo s minimální sankcí. Velkou neznámou je právo spotřebitele napadnout u soudu posouzení úvěruschopnosti, které banka provedla. Zákon chce, aby banky přísněji posuzovaly možnosti klientova splácení. Na první pohled jde o pozitivní zprávu, přináší však mnohá Ale… Banky budou při schvalování úvěru přísnější. „To dosud nejvíce postihlo tzv. hypotéky bez dokládání příjmu, které už nabízí jen minimum bank a které byly možností, jak dostat hypotéku, zejména pro podnikatele. Banky tak méně akceptují výši jejich obratu v daňovém přiznání při rozhodování o hypotéce,“ komentuje změny hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová.

Ačkoli začal zákon platit v roce 2016, jeho dopady bude možné reálně zaznamenat až v roce 2017. Hlavní otázka zní, zda zákon zdraží hypotéky. „Banky budou v průběhu času zvyšovat úroky. Aktuálně očekáváme růst v rozmezí 0,2 až 0,5 %. Lze počítat také s tím, že si současnou sazbu nezafixujete na tak dlouho jako dnes. Sazby na fixacích delších než 5 let se patrně zvýší ještě o víc,“ říká Lucie Drásalová.

Nařízení ČNB: Letos na podzim došlo ještě ke dvěma novinkám. V listopadu začala platit novela zákona o dani z nemovitosti. Platba daně z nabytí nemovitosti tak bude vždy na kupujícím, její výše zůstává stejná – 4 % z kupní ceny. ČNB také zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték – od října 2016 už banky nemohou poskytovat hypotéky na 100 % hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit je 95 % hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 to bude 90 %. Dá se očekávat, že právě parametry doporučení ČNB velmi výrazně zahýbají hypotečním trhem.

Bankovní účty: Snižování sazeb vkladů a znovuzavedení poplatků

Úrokové sazby: Pokračovalo snižování sazeb na depozitních produktech. „Nejlepší sazbou pro nekomplikované zhodnocení vkladů je dnes 0,53 %. Snižování sazeb bude pokračovat, pro jejich udržení si banky navíc stanovují stále více podmínek,“ říká manažerka bankovních služeb Partners Dagmar Prajzlerová. Od ledna by ale měl přibýt na trhu nový hráč, který bude lákat na vyšší zhodnocení. Bude jím banka Creditas, která vznikla z největší tuzemské záložny. Slibuje zhodnocení vkladů na 1 %, nezatížené úrokovými pásmy, a účet zdarma bez dalších podmínek. Strategický záměr v oblasti úvěrových produktů zatím nepředstavila.

Poplatky: Banky začaly také znovu vydělávat na poplatcích. „Očekávám pokusy bank o znovuzavedení některých poplatků. Již během letošního září 2016 došlo například na postupné navyšování poplatků za výběry z cizího bankomatu třeba u ERA nebo ČSOB od 1 do 10 Kč,“ popisuje novinky Dagmar Prajzlerová. Zpoplatnily se také vklady hotovosti 3. osobou, ERA vybírá například 70 Kč. U kreditních karet se zavádí poplatek za nastavení inkasa u běžného účtu pro včasné splacení a využití bezúročného období.  

Penzijní spoření: Vyplatí se 3000 Kč měsíčně

Od příštího roku stát více podpoří penzijní spoření. Zaměstnavatelé budou moci přispívat až 50 tisíc Kč ročně bez jinak povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění (částka je součtem příspěvků na penzijní produkty a životní pojištění). Od ledna se změní i částka, která lidem umožňuje snížit daňový základ za vlastní platby na smlouvu. Z původních 12 tisíc korun to bude dvojnásobek. Maximální roční daňová úspora bude tedy 3600 Kč. Pokud chtějí lidé využít státní výhody na maximum, měli by si od ledna posílat pravidelně 3000 Kč měsíčně. „Spořit na penzi tři tisíce měsíčně je pro řadu lidí utopie, průměrná úložka do třetího pilíře je výrazně nižší. Ve skutečnosti řada lidí nevyužívá naplno ani státní podporu, což je škoda. A přinejmenším živnostníci, kteří minimalizují odvody, a dostanou tedy i minimální důchod, by se měli snažit spořit maximum,“ konstatuje investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Finanční trhy v roce 2017

Trhy: Rok 2016 byl na finančních trzích velmi pestrý – na začátku roku burzami hýbaly obavy ze zpomalení růstu v Číně, aby poté štafetu převzal brexit a následně americké prezidentské volby. Od začátku roku ke konci listopadu americké akcie posílily téměř o 8 %, Evropa naopak necelých 6 % ztratila. Poměrně nečekaným „poraženým“ po zvolení Donalda Trumpa jsou dluhopisy, sazba na desetiletém dluhopisu USA v očekávání vyšších státních útrat za měsíc poskočila o 0,6 % na 2,4 %.

„Dynamické investice, především akciové fondy, budou v roce 2017 závislé na politice centrálních bank FEDu a ECB a regionálně zacílené také na výsledky voleb například v Itálii, Francii, Německu a u nás,“ domnívá se Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti a odhaduje, že česká inflace se v příštím roce zvedne nad 1 %. To podle něj bude tlačit na růst výnosů (tedy pokles cen) dluhopisů a také úrokových sazeb hypoték.

Konzervativní investice v roce 2016 profitovaly z poklesu výnosů do záporu i díky zájmu zahraničních investorů o korunu. Peníze vsazené na posílení kurzu po konci intervencí ČNB investoři „parkovali“ v českých státních dluhopisech. Výnos dvouletého dluhopisu tak spadl na rekordní záporné hodnoty.

Konec intervencí ČNB je velké téma pro rok 2017. Centrální banka pravděpodobně ukončí umělé oslabování měny. Lze tedy čekat určitý tlak na posílení měny, přesný vývoj kurzu ale bude záviset i na výše zmíněných spekulativních penězích.

Investiční fondy loni zaznamenaly další rekordní rok, celkový objem peněz ve fondech na českém trhu překonal hranici 400 miliard korun. „Obecně je to dobrá zpráva, podíl fondů na úsporách domácností je u nás dlouhodobě příliš malý,“ komentuje to analytik Aleš Tůma.

Také banky teď podle něj nabízejí klientům investice mnohem intenzivněji, je to pro ně obchodně zajímavější než peníze na účtech. „Akciové fondy, vhodné pro dlouhodobé pravidelné investice, ale stále rostou relativně opatrně. Nejpopulárnější jsou právě různé smíšené strategie cílící na opatrnější střadatele. I ty ale mají problém, co dělat v době nízkých sazeb. Jen to klient nevidí tak přímo jako na spořicím účtu,“ dodává Tůma.

Povinné ručení: Bourajícím řidičům zdraží

Růst sazeb: V roce 2016 nadále zdražovalo povinné ručení a další růst základních sazeb bude pokračovat. „Trh by se měl vyvíjet tak, že pojišťovny se budou přetahovat o klienty s nižší pravděpodobností škody podle statistik každé pojišťovny. To povede k větší a přesnější segmentaci řidičů, jako to nyní zkouší pojišťovna Allianz, která řidiče rozlišuje podle počtu ujetých kilometrů,“ konstatuje analytik neživotního pojištění Partners Zbyněk Kuběj s tím, že zdražení postihne „chronické bourače“ a rizikové skupiny vozidel, například tahače návěsů. O bezproblémové řidiče budou pojišťovny bojovat navýšením obchodních slev a dalších pobídek a cena jejich pojistného bude stagnovat. Lze také očekávat pokračování růstu počtu a celkového objemu havarijního pojištění, protože řidiči si stále více uvědomují rizika, která jejich vozidlu hrozí, a chtějí ho chránit.

Novela zákona o povinném ručení: Měla přikázat povinné ručení i pro vozidla, jež se mohou pohybovat po veřejných komunikacích, ale majitelé s nimi nevyjíždějí (např. traktory, nakladače, rypadla, ale také zahradní sekačky nebo jiné stavební stroje). Zatím odložena na neurčito. Vzhledem k blížícím se parlamentním volbám nelze tedy předpokládat, že v roce 2017 bude tento zákon schválen.

Životní pojištění: Regulace povede ke zdražení

Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích: Začala platit v prosinci a reagovala na problém trhu – tzv. přepojišťování smluv, zejména u investičního životního pojištění. Ve své podobě ale pravděpodobně problém neodstraní, jen ho oddálí, umocní a přinese klid pojišťovnám, které mají jistotu, že se jim v případě zániku pojistné smlouvy vrátí vyplacená odměna. Navíc pravděpodobně povede ke zdražení některých produktů.

V novele se totiž řeší jen počáteční náklady, a nikoliv náklady celkové. „To dává prostor k obcházení zákona a vytvoření jiné konstrukce produktu, která pod úpravu počátečních nákladů nespadne. Novela navíc zcela nesmyslně vedle investičního reguluje také rizikové životní pojištění, u kterého nemá regulace smysl, protože klient v něm nemá investiční složku,“ konstatuje ředitel právního oddělení Partners Vít Mikolášek. Na další opatření v podobě jednotného ukazatele nákladovosti a registru smluv a zprostředkovatelů, která mohou trh zkultivovat, si budeme muset počkat do doby nového zákona o distribuci pojištění, který by měl být připraven ve druhé polovině roku 2017.

Daňové výhody: U životního pojištění budou od ledna 2017 platit větší daňové výhody. Díky správně nastavené smlouvě si lidé budou moci snížit daňový základ až o 24 tisíc korun. Od ledna může navíc zaměstnavatel přispívat až do výše 50 tisíc korun ročně. Tato částka je ale součtem příspěvků zaměstnavatele na penzijní produkty a životní pojištění.

Trendy: Pojišťovny se stále více soustředí na tzv. rizikové životní pojištění, tedy to bez investiční složky. Od prosince například zastavila Allianz pojišťovna prodej investičního životního pojištění. „Je to škoda, protože investiční životní pojištění má velkou sílu v tzv. přirozeném pojistném, kdy si klient oproti rizikovému pojištění nepředplácí nic za riziko,“ říká analytik životního pojištění Pavel Krejčík. Pojišťovny také stále vylepšují aktuální rizika. Nově například spouštějí pojištění LTC (long term care), zaměřené na starší lidi v návaznosti na příspěvek na péči. Jestliže se stanou nesoběstačnými podle zákona o sociálních službách, začne jim pojišťovna podle stupně závislosti vyplácet sjednanou měsíční dávku.

Legislativní novinky v roce 2017

Začne se zřejmě projednávat nový zákon o distribuci v pojišťovnictví, který do českého právního řádu implementuje evropskou směrnici IDD a který by měl sjednotit pravidla pro nabízení a zprostředkování pojištění pro pojišťovny i zprostředkovatele, zavést jednotná pravidla pro prokazování odbornosti osob působících v oblasti pojišťovnictví, upřesnit informační povinnost ohledně podmínek pojistných produktů vůči klientům a zpřísnit sankce za porušení pravidel. Návrh zákona byl již v minulosti několikrát předložen, ale nikdy se v rámci legislativního procesu nedostal dále než do Poslanecké sněmovny. Buď spadl pod stůl kvůli rozpuštění sněmovny, anebo tomu bylo z jiných politických důvodů. „Vzhledem k tomu, že evropská směrnice IDD o distribuci pojištění musí být nejpozději v roce 2018 zohledněna v českém právním řádu, lze se domnívat, že zákon tentokrát schválen bude,“ odhaduje vedoucí právního oddělení Stanislav Holeš.

Měla by být také schválena novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, nyní je projednávána v Poslanecké sněmovně. Zákon upravuje nabízení investičních produktů a jejich zprostředkování. „Z hlediska běžných klientů se nejedná o významnou změnu, zprostředkovatelé investic se však budou muset připravit na nový systém licencování, včetně registračního poplatku za zápis zprostředkovatele do registru České národní banky a pravidelného ročního obnovovacího poplatku za prodloužení registrace,“ vysvětluje Stanislav Holeš. Poskytovatelé investičních produktů i jejich zprostředkovatelé budou také povinni mnohem pečlivěji než doposud posuzovat, komu investiční produkt nabízejí, a budou muset určit, zda se investiční produkt hodí pro určitou skupinu zákazníků. Novela zákona také například omezí používání označení „nezávislý“ poradce nebo zprostředkovatel – budou ho moci nadále používat jen ti zprostředkovatelé investičních služeb, kteří jsou za svoje služby placeni pouze klientem a neberou za zprostředkování investičního produktu odměnu od jeho poskytovatele.

Témata: Partners | finance | ekonomika

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky