Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena zlata v roce 2017? Experti čekají další růst

Zlato, ilustrační fotografie
Zlato, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jaký tedy bude rok 2017? Pro zlato bude s velkou pravděpodobností opět pozitivní. Jeho cena bude šplhat k hodnotě 1 500 dolarů za unci. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

Čas letí jako voda a před námi se otevírá poslední čtvrtletí tohoto roku. V něm nás čeká jedna velmi významná událost, která bude mít vliv na celý svět: prezidentské volby v USA již za pár týdnů nastíní další směřování USA v dalším čtyřletém období a jejich postavení na světovém poli. Ovšem nejsou to jen volby, co budou mít vliv na vývoj ceny drahých kovů. Možná nás také překvapí FED, který „plánuje“ zvýšení úrokových sazeb někdy v prosinci.

Příští rok bude jistě ve znamení pokračujícího býčího trendu – osobně si myslím, že kovy budou posilovat a dosáhnou i nových maxim. Je to logické, protože globální ekonomika má nesčetně rizik a nic není tak růžové, jak se zdá…

Společnost Credit Suisse, přední světový poskytovatel finančních služeb, předpokládá, že kocovina z letošního Brexitu bude pokračovat i v roce 2017. Dokonce už na začátku roku se podle této banky dostane cena zlata na úroveň 1 500 dolarů.

I nadále panují (více či méně skryté) obavy, jaký konečný vliv bude mít definitivní odchod Velké Británie z EU a jak se odrazí ve vztazích mezi Británií a Unií, potažmo USA a celým světem. Credit Suisse rovněž poukazuje na nejistotu, která panuje jednak před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA a jednak před možným zvýšením úrokových sazeb, jako klíčovým faktorem ovlivňujícím cenu zlata.

Také další instituce předpokládají růst. Např. nizozemská státní banka ABN AMRO předpokládá navýšení hodnoty žlutého kovu na 1 450 dolarů do konce roku 2017. Kanadská investiční banka RBC Capital Markets vidí v roce 2017 růst k hranici 1 500 dolarů a v roce 2018 určitou korekci zpět k úrovni 1 350. RBC rovněž poukazuje na chování FEDu a také na slabší ekonomické klima, které je motorem zlatého boomu.

Dnešní ekonomické prostředí, obezřetné chování FEDu, nástup záporných úrokových sazeb, jako nástroje ekonomického stimulu a rostoucí poptávka po fyzickém kovu jsou pro zlato obrovskou podporou. V krátkodobém horizontu je možné počítat i s poklesem ceny, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu jsou to však silné základy jeho růstu. Jakékoliv očekávané oslabení ceny zlata je pouze krátkodobé a mělké. 

Představitel společnosti Gainesville Coins (autorizovaný distributor drahých kovů pro přední mincovny) Joseph Yaffe, jehož rodina má v oblasti drahých kovů rozsáhlé zkušenosti, říká, že býčí trh se projevuje i na zlatých futures. Dokonalým receptem pro další růst cen jsou podle něj záporné úrokové sazby. Očekává proto, že i příští rok bude pro trh zlata pozitivní.

Victor Sperandeo, známý jako „Trader Vic“, je považován za odborníka v komoditách, zejména v odvětví energetiky a kovů. Předpověděl pád trhu v průběhu podzimu 1987, díky čemuž si vysloužil velké uznání. Vic vidí jako největší hybnou sílu pro zlato jeho negativní korelaci s dolarem. Zlato dosáhlo svého maxima v září 2011, pak následoval medvědí trend až do prosince 2015. Vic věští dlouhé býčí období, které bude pokračovat i v roce 2017. Klesající dolar spolu se zpomalujícím globálním růstem i možností recese v některých zemích – to vše bude působit jako růstový impuls pro příští rok a zlato bude posilovat tak dlouho, dokud nebudou vyřešeny související problémy.

Banky čekají v roce 2017, stejně jako zmínění investiční specialisté, růst zlata někam k úrovni 1 500 dolarů za unci. Já to vidím podobně. A doufám, že budete všichni u toho. 

Témata:  zlato

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy