Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra finančních expertů v německou ekonomiku se nelepší

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Důvěra v německou ekonomiku, měřená indikátorem institutu ZEW, v srpnu stagnovala. Informuje Jana Steckerová, Ekonom, Komerční banka, a. s.

Z odpovědí 350 expertů z oblasti finančního trhů vyplývá, že výhled za šest měsíců vnímají stejně jako v červenci, kdy ZEW index dosáhl 0,5 bodu. Současnou situaci vidí dokonce ještě hůře, když její hodnocení posunuli o 2,5 bodu níže (na 55,1 bodu). 

Důvěra v německou ekonomiku se stále nemůže oklepat z šoku, který jí způsobilo vystoupení Velké Británie z EU. Zhoršení nálady však bylo zřejmě zapříčiněno i slabšími daty z oblasti reálné ekonomiky, především průmyslu. Ty lze však spíše než na vrub horší ekonomické situace v Německu připsat sezónním faktorům a letním dovoleným. Německá ekonomika by tak i nadále měla zůstat ve slušné kondici a za celý letošní rok vykázat růst 1,6 %. Největším rizikem zůstává vnější poptávka.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

Rodičovský příspěvek poroste. Vláda schválila jeho navýšení

Vláda dnes schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky na zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku. Nově by měl činit 400 000 korun. U dvojčat nebo vícerčat by se částka zvýšila na 800 000 korun. Navýšení se bude týkat dětí narozených po 1. lednu 2027. Návrh nyní zamíří do Poslanecké sněmovny.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Americké uhlí zlevní světové trhy, evropskou elektřinu ale ne

Plánovaný masivní rozvoj amerického uhelného průmyslu pod taktovkou administrativy Donalda Trumpa sice zvýší nabídku této komodity na světových trzích, koncové ceny energií v Evropské unii však zásadně nesníží. Hlavní překážkou pro zlevnění elektřiny v Evropě zůstává přísná unijní klimatická regulace, zejména systém emisních povolenek.