Říjnová čísla o důvěře v českou ekonomiku pozitivně překvapila

Říjnové výsledky důvěry v českou ekonomiku jsou překvapivé a je vidět, že za nimi stojí především víra ve zlepšení ekonomické situace a poptávky v dalších měsících, myslí si analytici. Reagovali tak na pondělní data Českého statistického úřadu (ČSÚ) o říjnové důvěře v ekonomiku.

„Optimismem vlastně už tradičně nešetří obchodníci, kteří pro příští tři měsíce čekají vzestup poptávky spotřebitelů. To se jim nakonec může poštěstit, pokud spotřebitelé vezmou hrozbu vyšší daně z přidané hodnoty velmi vážně a před závěrem roku se vrhnou do obchodů, aby se předzásobili,“ okomentoval Petr Dufek, analytik ČSOB.

„A nakonec, lepší očekávání mají dnes i spotřebitelé, kteří se o něco méně bojí dalšího roku a částečně opadl i strach z nezaměstnanosti,“ dodal.

Podle Dufka se nálada v průmyslu v posledních měsících zlepšila kvůli očekáváním, že se v příštím půlroce zvýší poptávka po výrobcích českého průmyslu. „A to je možná právě ten kámen úrazu, protože očekávaný růst poptávky vůbec nemusí nastat,“ varoval.

„Tato čísla pozitivně překvapila, na druhou stranu z nich nelze usuzovat na výraznější změnu trendu. K tomu by bylo zapotřebí, aby růst indexu celkové důvěry pokračoval i v několika následujících měsících a výrazně se zlepšily i obdobné ukazatele v zemích eurozóny,“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ.

Dlouhodobým problémem, který trápí české podniky, je podle Nováka nedostatečná poptávka. „Poslední dobou je české hospodářství taženo téměř výhradně objednávkami ze zahraničí. Domácí poptávka se naopak drží na velmi nízkých úrovních. V následujících měsících proto neočekávám další zlepšení indikátoru celkové důvěry,“ doplnil.

Témata: ekonomika

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky