Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studené léto trápí stánkaře, menší tržby hlásí i koupaliště

Zmrzlina, ilustrační fotografie
Zmrzlina, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Máme za sebou dva týdny prázdnin, ale počasí v Česku zrovna moc letní není. A tak nejen děti, ale i rodiče a provozovatelé letních atrakcí, koupališť nebo stánků doufají, že zbytek prázdnin bude teplejší. Jenže počasí by se mělo umoudřit až koncem příštího týdne.

Prázdná koupaliště i hřiště na plážový volejbal a prázdno třeba i u stánků se zmrzlinou. Tento způsob léta se zdá zejména těm, které turisté živí, poněkud nešťastným.

"Měli jsme mít dneska letní dovádění a akci, na kterou jinak chodí dva až tři tisíce lidí, ale museli jsme ji kvůli špatnému počasí zrušit," sdělil Martin Málek, mluvčí provozovatele jihlavského aquaparku. Pokud je hezky, bývá tu přitom hlava na hlavě.

Letos byste se v bazénech sami a opuštění mohli i bát. Však návštěvnost je oproti loňsku o více než polovinu nižší. A úbytek návštěvníků stojí desítky tisíc korun denně. "Je to katastrofa, máme o šedesát procent méně lidí," potvrdil Málek.

Nikdo nehraje ani plážový volejbal a lidé místo triček a kraťasů oblékají spíše bundy a svetry. A třeba zmrzlinářky se ve svých stáncích doslova nudí. A i v obchodech se sezónním letním zbožím lidé místo slunečníků nebo bazénů kupují úplně jiné věci.

"V porovnání s loňským a předloňským létem jsme výrazně teplotně podprůměrní a výrazně srážkově nadnormální. Nejbližší týden přinese převážně letní teploty, ojediněle i tropické," prohlásila meteoroložka Dagmar Honsová.

"Doufáme, že přijde teplé léto a konečně to začne," přeje si Málek. Jenže na přelomu července a srpna by se měly vrátit znovu teploty okolo 20 stupňů a déšť. O moc lépe to zatím nevypadá, ani co se týče dlouhodobé předpovědi na zbytek prázdnin.

Témata:  léto stánkový prodej zmrzlina

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.