Postoj centrálních bank ke zlatu nebyl pozitivní. Ještě do roku 2010 tento drahý kov prodávaly, poté ale nastal zásadní obrat v jejich strategii a takřka po celém světě začali guvernéři zlato hromadit. Udržovat si rezervy totiž představuje určitou jistotu, banky se proto postupně staly čistými kupci – jen v loňském roce nakoupily druhou nejvyšší sumu od konce zlatého standardu. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz
Ačkoli se najdou i výjimky (Kanada svůj zlatý fond zlikvidovala, Venezuela se prodeji drahého kovu snaží snížit své dluhy), většina centrálních bank se k nákupům vrací, případně se ubírá směrem držení nebo akumulace tohoto žlutého kovu.
Světová rada pro zlato uvádí, že banky drží téměř 33 000 tun zlata, což je neuvěřitelných 18 % z celkového množství, které se kdy vytěžilo. Tato celosvětová nákupní horečka se odvíjí od ne příliš pozitivního světového vývoje ekonomiky a nervozity na finančních trzích.
Zde je 10 zemí, které vévodí žebříčku v držení zlatých rezerv
10. Indiemnožství zlata: 557,7 tpodíl na celkových rezervách státu: 6,3 %
Není určitě žádným překvapením, že centrální banka Indie patří mezi státy s největšími zásobami zlata na světě. Indie, která má téměř 1,3 miliardy obyvatel, je spolu s Čínou na pomyslné špičce v poptávce po tomto drahém kovu. Enormní nárůst zájmu o zlato přináší svatební sezona, která trvá od října do prosince, i tamní festival světel Diwali (je pět dní trvající slavnost, kterou slaví zejména hinduisté, sikhové a džainisté. Slaví se od poloviny října do poloviny listopadu a je oficiálním státním svátkem v Indii, Guyaně, Trinidadu a Tobagu, Malajsii, Nepálu, Singapuru, na Šrí Lance a Fidži. Nedílnou součástí slavnosti je zapalování malých hliněných lampiček (divas) naplněných olejem, které symbolizují vítězství dobra nad zlem. Účastnící nosí při této příležitosti zpravidla nové šaty a navzájem se obdarovávají sladkostmi. Pro některé indické finanční instituce začíná finanční rok právě prvním dnem Diwali, což jim má na dalších 12 měsíců přinést štěstí).
9. Nizozemskomnožství zlata: 612,5 tpodíl na celkových rezervách státu: 61,2 %
Nizozemská centrální banka v současné době hledá vhodné místo pro uložení svého zlatého pokladu a mezitím renovuje své skladovací prostory. Poměrně nedávno „repatriovala“ docela velké množství zlata. Nizozemsko převezlo do vlasti 120 tun zlata v hodnotě čtyř miliard eur (111 miliard korun), které mělo uskladněné v trezorech Fedu v New Yorku.
8. Japonskomnožství zlata: 765,2 tpodíl na celkových rezervách státu: 2,4 %
Jako třetí největší světová ekonomika zaujímá Japonsko osmou příčku v držení žlutého kovu. Tamní centrální banka provedla jedno z nejagresivnějších kvantitativních uvolňování a zároveň snížila své úrokové sazby pod nulu. To rovněž pomohlo k růstu světové poptávky po zlatě.
7. Švýcarskomnožství zlata: 1 040 tpodíl na celkových rezervách státu: 6,7 %
Sedmou pozici si udržuje Švýcarsko, které má také největší světové zásoby zlata v přepočtu na obyvatele. Během druhé světové války se tato neutrální země stala centrem evropského obchodu se zlatem. Dnes uskutečňuje mnoho svých zlatých obchodů s Hongkongem a Čínou. Jen v minulém čtvrtletí vykázala švýcarská národní banka zisk ve výši 5,9 miliardy dolarů, a to především díky rozměrným držbám zlata.
6. Ruskomnožství zlata: 1 460,4 tpodíl na celkových rezervách státu: 15 %
Rusko patří stabilně k velmi aktivním nákupcům zlata. Razantně přestavuje své zlaté rezervy a tento trend trvá již několik let. V roce 2015 vykázalo vrchol v nákupu, když přidalo do svých zásob cca 200 tun zlata. Cílem bylo rozmělnit investiční riziko a oprostit se od amerického dolaru, protože vztah federace se Západem se od anexe Krymu obrátil k bodu mrazu. Kromě toho patří Rusko spolu s Čínou k hlavním vlastníkům amerických dluhopisů a v poslední době se jich ve velké míře zbavovalo.
5. Čínamnožství zlata: 1 797,5 tpodíl na celkových rezervách státu: 2,2 %
Čína jak je známo je pokládána za největšího světového producenta zlata. To také dokazuje neustálým navyšováním svých zlatých rezerv. V prosinci 2015 se renminbi (Juan) připojil k Mezinárodnímu měnovému fondu a je považován za jednu z rezervních měn. Zlaté zásoby představují jen asi 2,2 procenta z celkových devizových rezerv, takže je určitě nutné předpokládat, že v budoucnu se nákupy razantně zvýší.
4. Franciemnožství zlata: 2 435,7 tpodíl na celkových rezervách státu: 62,9 %
Francouzská centrální banka prodala v posledních letech jen velmi málo svého zlata a vykazuje tendence zlatý výprodej úplně zastavit a zlato naopak navracet zpět do země.
3. Itáliemnožství zlata: 2 451,8 tpodíl na celkových rezervách státu: 68 %
Itálie si rovněž v průběhu let zachovává objem svých zlatých rezerv. Bývalý guvernér italské centrální banky a současný šéf ECB Mario Draghi se už v roce 2013 nechal slyšet, že zlato je „bezpečnostní rezervou“ a dobrou ochranou proti výkyvům dolaru.
2. Německomnožství zlata: 3 381 tpodíl na celkových rezervách státu: 68,9 %
Dostáváme se na druhou příčku, kde se nachází Německo. Stejně jako Nizozemsko se i Německo
nachází ve fázi repatriace svého zlata z cizích úložišť, včetně New Yorku a Paříže. Jen v loňském roce převedla Bundesbank zpět do země 210 tun zlata.
1. Spojené státy americkémnožství zlata: 8 133,5 tpodíl na celkových rezervách státu: 74,9 %
První místo na světě zaujímají USA – mají tolik zlata jako Francie, Itálie a Německo dohromady. Podíl žlutého kovu z celkových rezerv země zároveň představuje jedno z nejvyšších procent na světě (pro zajímavost: na druhém místě v tomto poměru je Tádžikistán, kde kov představuje v rezervách více než 88 %).
Z uvedeného přehledu je tedy patrné, že zlato zaujímá významnou roli v rezervách předních světových mocností a bohatých států. Zlato se nakupuje po celém světě. Důvodem je zmíněná jistota, bezpečí a stabilita v nestálé době.
Témata: zlato
Související
30. října 2024 11:13
8. října 2024 10:25
28. září 2024 11:12
21. září 2024 10:04
22. srpna 2024 6:52