Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí více, než se čekalo

Hrubý domácí produkt vzrostl v prvním čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 3,1 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 procenta, informuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Předběžný odhad HDP ČR za první čtvrtletí signalizuje, že pesimističtější prognózy ohledně letošního vývoje tuzemské ekonomiky se zatím nenaplňují. Růst 3,1 procenta poměrně citelně, zhruba o 0,5 procentního bodu, překonává jak odhad trhu, tak předpoklad klíčových institucí, například České národní banky.

Je však třeba dodat, že finální výsledek se od tohoto předběžného odhadu může ještě výrazně lišit. I pokud by však nastala výraznější revize směrem dolů, empirická zkušenost napovídá, že nebude tak markantní, aby se o růstu v prvním kvartálu dalo hovořit jako o zklamání.

Z dnes zveřejněných předběžných dat lze usuzovat, že solidní spotřeba domácností a silný výkon zahraničního obchodu poměrně v prvním kvartále uspokojivě kompenzovaly jistý útlum v investiční aktivitě, daný ukončením možnosti dočerpávat prostředky z rozpočtu EU za programovací období 2007 až 2013, či třeba stále malátný výkon stavebnictví.

V dalších čtvrtletích však dynamika růstu zpomalí, navzdory solidnímu růstu v prvním čtvrtletí. Za celý letošní rok vykáže tuzemská ekonomika růst 2,5 procenta.   

Loading...
Témata: ekonomika

Diskuze: Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí více, než se čekalo

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky