Bitva o domácnosti odebírající plyn vypukla. O vítězi se ale rozhodne na ropných polích

V Česku naplno vypukla bitva o plynového zákazníka. Vyvolal ji agresivní krok RWE, která od května zákazníkům sníží cenu zemního plynu o 10 %. Na první pohled se jedná o nečekaný tah, ale pravdou je, že se podobný krok od některého z velkých hráčů dal očekávat, informuje Grant Thornton Advisory.

Ilustrační fotografie

Jisté je, že ostatní dodavatelé zemního plynu v Česku budou muset na tento krok reagovat. A reakce je jasná – i jejich cena bude muset jít dolů. Může se zdát, že je nezbytné nasadit kamennou tvář a stejně jako v pokeru nabídku RWE dorovnat. Ale tak jednoduché to není. Klíčová otázka pro konkurenci RWE je o kolik a kdy.

Na ceny plynu mají vliv dva hlavní drivery. Zaprvé na českém trhu dodavatelů s energiemi panuje silná konkurence zhruba 100 dodavatelů, která zrychluje tlak na snižování cen. Za druhé hraje roli cena ropy, která má přímý dopad na cenu plynu a elektřiny. Všechny tři základní suroviny zaznamenaly výrazný pokles ceny. Barel ropy stál před rokem cca 65 dolarů, ale nyní se cena za barel pohybuje kolem 35 dolarů, cena šla tedy dolů téměř o 55%. U elektřiny je vývoj obdobný, kdy před rokem byla MWh na burze za 35 dolarů, ale nyní si stejné množství elektřiny na burze pořídíte za 24 dolarů. Elektřina tedy klesla téměř o 70%. A podobně je tomu u plynu. Za 1000 m3 byste minulý rok zaplatili zhruba 100 dolarů, tento rok pořídíte to samé za 60 dolarů. Takto nastavené ceny se ovšem dlouhodobě jeví jako neudržitelné.

A tady je pointa: státy těžící ropu omezují těžbu, aby zpomalily pokles cen. Vzhledem k tomuto kroku lze očekávat obrat na komoditních burzách. Proto si nyní většina dodavatelů plynu na českém trhu láme hlavu a stratégové energetických hráčů jistě už zavařili několik kalkulaček ve snaze spočítat o kolik plyn zlevnit a vyhnout se riziku prodělku v případě onoho všemi očekávaného obratu v poklesu ceny ropy. O tom, kdo českou bitvu o zákazníka při zachování svého profitu vyhraje, se tedy ve skutečnosti rozhodne na ropných polích a světových burzách.

Témata: zemní plyn | energetika

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky