Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do 10 let bude většina lidí v civilizovaném světě vlastnit diamant

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Přes 70 % všech vytěžených diamantů nachází uplatnění v průmyslu a ve vědě. Ze zbylých necelých 30 % (esteticky dokonalé kameny) se vyrábějí šperky. Hlavním důvodem stále častějšího využití diamantů v průmyslu je velmi vysoká tepelná vodivost i skutečnost, že se jedná o jednu z nejpevnějších látek vyskytujících se na naší planetě. Diamanty například nahrazují křemíkové obvody a polovodiče. Poptávka roste také po diamantových špercích – a to i v Česku. Informuje ALO diamonds.

Diamanty jsou nejmodernějším materiálem pro výrobu elektronických zařízení. Podle Clivea Hilla, prezidenta Washington Diamonds Corporation, se velmi rychle blíží období, kdy nás diamanty budou obklopovat, aniž bychom si to uvědomovali. „Diamant je jedinečný materiál s obrovským potenciálem. Během deseti let bude většina lidí vlastnit alespoň jeden přístroj, který ho obsahuje. Využití diamantů pro technické účely objemově razantně zastíní využití těchto kamenů ve šperkařství,“ uvádí Clive Hill.

Stále více diamantů je zasazováno do investičních šperků

Diamanty jsou mimo průmyslové využití pořizovány také jako investice. Buď samotné, nebo jako součást investičního šperku. Ve Spojených státech a ostatních západních zemích má pořizování investičních klenotů dlouhou tradici. Hodnotu určují dlouhodobě rostoucí ceny vzácných kamenů, použité drahé kovy i precizní zpracování renomovanými ateliéry. Rostoucí prodeje investičních šperků s diamanty v poslední době hlásí i česká klenotnictví. "Zájem o diamantové šperky v posledních letech v České republice stále roste. Podle našich odhadů poptávka v roce 2015 meziročně vzrostla přibližně o čtvrtinu,“ uvádí klenotnictví ALO diamonds.

Průmysl spotřebovává stále více diamantů

Masové využití diamantů lze v brzké budoucnosti očekávat v mnoha průmyslových oborech. Pomocí diamantů se např. modernizují polovodiče. V elektronických obvodech, komponentech a polovodičích je křemík stále častěji nahrazován diamantovým substrátem.

Skvělá teplená vodivost diamantů pomáhá s chlazením v zesilovačích, invertorech a elektronických zařízeních. Diamanty modernizují audio systémy a reprodukci hudby, získávání energie ze solárních panelů, čištění odpadních vod i přístroje na měření magnetického pole.

V roce 2015 německo-australský vědecký tým představil světu novou generaci diamantového laseru. Oproti předchozí verzi je 20× silnější a bez problému dokáže řezat i ocel.

Diamanty se velmi často používají pro řezání a vrtání. Velmi rozšířené jsou diamantové řezací kotouče. Diamantové vrtáky již delší dobu využívají těžaři ropy a plynu. Malé části diamantů se používají i v rámci nejnovějších bezpečnostních systémů vyvinutých proti padělání.

Diamanty pomáhají i ve zdravotnictví. Zdokonalily senzory v biomedicíně a dokážou efektivněji detekovat a léčit rakovinu. Nanočástice diamantů jsou totiž schopny transportovat chemoterapii přímo do vybraných buněk.

Diamant: výjimečné vlastnosti i krása

Diamant je nejtvrdší přírodní minerál, který lze na naší planetě najít. Jde o krystalickou formu uhlíku C. Analytici portálu Statista.com odhadují, že v roce 2015 bylo celosvětově vytěženo celkem 127 milionů karátů (25,4 tuny) přírodních diamantů. Aby byl nalezen jeden karát (0,2 gramu) diamantu, uvádí se, že je třeba průměrně vytěžit 250 tun zeminy.

Pro hodnocení kvality diamantů se ve šperkařském průmyslu používají kritéria známá jako 4C: carat (váha), clarity (čistota), colour (barva), cut (brus). „Přírodní diamanty se nejvíce vyskytují v bílé barvě, často s mírnou příměsí žluté. Existují ale i sytě žluté, modré, růžové, zelené a černé diamanty. Samotný nalezený diamant není nijak atraktivní, spíše se podobá nevzhlednému úlomku skla. Při jeho nálezu by jen málokdo řekl, že se jedná o drahokam,“ uvádí klenotnictví ALO diamonds.

Témata:  diamanty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy