Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chybí lékaři a sestry. Stát sleví z přísných nároků na vzdělání

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů jednají o návrzích na změny ve vzdělávání lékařů a sester. Ty předkládá ministerstvo zdravotnictví. České nemocnice mají problémy s nedostatkem lékařů a sester a některé už kvůli tomu zavírají oddělení nebo alespoň ruší lůžka na nich.

Změny ve vzdělávání zdravotnického personálu by mohly pomoci situaci s jeho nedostatkem řešit. Měly by totiž přivést lékaře a sestry rychleji do praxe. Dosud sestry musejí studovat na obor všeobecná sestra 7 let, na dětskou sestru až 9 let, protože podmínkou je dosažení vysokoškolského vzdělání.

Podle novely by ale nově stačilo většině sester pět let studia. Lékaři by zase třeba mohli větší část své praxe vykonávat v menších nemocnicích a ne jen ve velkých fakultních jako dosud. Právě menší nemocnice jsou totiž ty, které se s nedostatkem lékařů potýkají nejvíc. Podle Asociace českých a moravských nemocnic ubyla za posledních 30 let až třetina absolventů.

Zároveň by se na tripartitě měla řešit i výše odvodů za státní pojištěnce, aby bylo více peněz na zvyšování platů zdravotních sester a lékařů. Tripartita se chce zaměřit na odvody státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Resort navrhuje pravidelnou automatickou valorizaci, novinkou je tzv. anticyklický mechanismus - v krizi by stát měl za státní pojištěnce platit víc, v dobách konjunktury by příspěvek klesal.

Nyní stát měsíčně platí 870 korun za osobu. Pro příští rok by se částka měla podle plánu ministerstva zdravotnictví zvýšit o 73 korun na 943 korun. Celkem by to mělo stát 3,5 miliardy navíc. Ve středu by návrh měla projednat vláda. Odbory už dřív stát za nízké odvody kritizovaly. Poukazovaly na to, že minimální záloha ostatních plátců dosahuje 1823 korun.

Témata:  zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy