Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strach z budoucnosti ovládá české rodiny víc, než by se zdálo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než polovina rodin se bojí možné ztráty střechy nad hlavou, stejný počet respondentů má strach z budoucího neúspěchu svého potomka. O pracovní pozici se obává dokonce 8 z 10 dospělých. V menší míře hrají roli také obavy z rozvodu. Oproti ostatním krizím se na něj ale české rodiny neumí připravit. To jsou hlavní poznatky z průzkumu Nadace Kooperativa, který se tentokrát zaměřil na krizové situace v českých rodinách.

Životní jistoty

O střechu nad hlavou se bojí každá druhá česká rodina (55 %), o své zaměstnání dokonce 8 z 10 domácností (78 %). Češi kvůli tomu podnikají řadu preventivních opatření, v mnoha případech i velmi překvapivých – třetina rodin si například permanentně vyhledává nové zaměstnání, polovina z nich má předem domluvené náhradní bydlení. „Oproti generaci svých rodičů vyrůstajících za jiného režimu, jsou dnes téměř všechny mladé rodiny kvůli vlastnímu bydlení zadlužené. Je to úplně nová situace, kterou ze svého dětství neznají – ztráta zaměstnání rovná se ztráta bydlení a tedy i sociálního postavení – jde o jakousi ztrátu jistot, která je pro dnešní dobu signifikantní,“ uvádí socioložka Jiřina Šiklová. 70 % respondentů si pak na podobné událostí připravuje finanční rezervu.

Životní dráha potomka

Z možného neúspěchu svých dětí má strach 53 % českých rodičů. Výsledky průzkumu napovídají, že jejich obavy můžou být oprávněné. 44 % respondentů totiž uvedlo, že kvůli selhání potomka již v minulosti muselo změnit své životní plány. Skutečnost, že řada z nás vnímá životní nezdar dítěte jako relevantní možnost, potvrzuje snaha se na tuto situaci připravit, respektive jí předcházet.

„Názory rodičů jsou relativně předvídatelné. Osm z deseti věří, že klíčem k úspěchu je vzdělání, přibližně 70 % se pak snaží vést své děti k osobní píli. Na druhou stranu je překvapivé, že navzdory těmto obavám se pouze polovina dotázaných snaží jít svým dětem osobním příkladem. Jenom jedna třetina z nich je pak ochotna jim věnovat čas na úkor své práce,“ komentuje závěry průzkumu analytik pojišťovny Kooperativa Petr Hartoš.

Vztahová krize

Oproti výše uvedeným krizím se v České republice rozvodu obává pouze 35 % rodičů. Ti, kteří mají strach, však paradoxně nepočítají s tím, že by k němu mohlo dojít. 90 % z nich se na partnerský rozkol nijak nepřipravuje. Přehnaná víra ve vlastní vztah přitom představuje pro řadu lidí riziko. Míra rozvodovosti v České republice se přitom dlouhodobě pohybuje mezi 45 – 50 % a dopady se často projevují v ekonomické rovině. Tíživou finanční situaci uvedlo jako důsledek 33 % dotázaných.

Závěry vyplývají s rozsáhlého průzkumu Nadace Kooperativa, který byl realizován agenturou Perfect Crowd na reprezentativním vzorku českých rodin. Šetření s názvem „Krize v rodině“ je součástí dlouhodobého projektu „Česká rodina žije“, který se zaměřuje na prozkoumání života současných českých rodin a identifikování problémů, jež by mohl pomoci vyšetřit.

Témata:  rodina

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy