Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strach z budoucnosti ovládá české rodiny víc, než by se zdálo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než polovina rodin se bojí možné ztráty střechy nad hlavou, stejný počet respondentů má strach z budoucího neúspěchu svého potomka. O pracovní pozici se obává dokonce 8 z 10 dospělých. V menší míře hrají roli také obavy z rozvodu. Oproti ostatním krizím se na něj ale české rodiny neumí připravit. To jsou hlavní poznatky z průzkumu Nadace Kooperativa, který se tentokrát zaměřil na krizové situace v českých rodinách.

Životní jistoty

O střechu nad hlavou se bojí každá druhá česká rodina (55 %), o své zaměstnání dokonce 8 z 10 domácností (78 %). Češi kvůli tomu podnikají řadu preventivních opatření, v mnoha případech i velmi překvapivých – třetina rodin si například permanentně vyhledává nové zaměstnání, polovina z nich má předem domluvené náhradní bydlení. „Oproti generaci svých rodičů vyrůstajících za jiného režimu, jsou dnes téměř všechny mladé rodiny kvůli vlastnímu bydlení zadlužené. Je to úplně nová situace, kterou ze svého dětství neznají – ztráta zaměstnání rovná se ztráta bydlení a tedy i sociálního postavení – jde o jakousi ztrátu jistot, která je pro dnešní dobu signifikantní,“ uvádí socioložka Jiřina Šiklová. 70 % respondentů si pak na podobné událostí připravuje finanční rezervu.

Životní dráha potomka

Z možného neúspěchu svých dětí má strach 53 % českých rodičů. Výsledky průzkumu napovídají, že jejich obavy můžou být oprávněné. 44 % respondentů totiž uvedlo, že kvůli selhání potomka již v minulosti muselo změnit své životní plány. Skutečnost, že řada z nás vnímá životní nezdar dítěte jako relevantní možnost, potvrzuje snaha se na tuto situaci připravit, respektive jí předcházet.

„Názory rodičů jsou relativně předvídatelné. Osm z deseti věří, že klíčem k úspěchu je vzdělání, přibližně 70 % se pak snaží vést své děti k osobní píli. Na druhou stranu je překvapivé, že navzdory těmto obavám se pouze polovina dotázaných snaží jít svým dětem osobním příkladem. Jenom jedna třetina z nich je pak ochotna jim věnovat čas na úkor své práce,“ komentuje závěry průzkumu analytik pojišťovny Kooperativa Petr Hartoš.

Vztahová krize

Oproti výše uvedeným krizím se v České republice rozvodu obává pouze 35 % rodičů. Ti, kteří mají strach, však paradoxně nepočítají s tím, že by k němu mohlo dojít. 90 % z nich se na partnerský rozkol nijak nepřipravuje. Přehnaná víra ve vlastní vztah přitom představuje pro řadu lidí riziko. Míra rozvodovosti v České republice se přitom dlouhodobě pohybuje mezi 45 – 50 % a dopady se často projevují v ekonomické rovině. Tíživou finanční situaci uvedlo jako důsledek 33 % dotázaných.

Závěry vyplývají s rozsáhlého průzkumu Nadace Kooperativa, který byl realizován agenturou Perfect Crowd na reprezentativním vzorku českých rodin. Šetření s názvem „Krize v rodině“ je součástí dlouhodobého projektu „Česká rodina žije“, který se zaměřuje na prozkoumání života současných českých rodin a identifikování problémů, jež by mohl pomoci vyšetřit.

Témata:  rodina

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.