Proč si koupit vlastní kancelář a jak nákup financovat?

Zvažovali jste někdy, že byste si za účelem investice koupili vlastní kancelář? Na první pohled tato myšlenka nezní příliš lákavě, všichni konzervativní investoři dnes přece investují do nemovitostí určených k bydlení, tak proč byste měli uvažovat nad něčím jiným? Následující řádky vám ukáží, proč mohou být kanceláře daleko zajímavějším investičním aktivem než byty, informuje Amigal.

Ilustrační fotografie

Ušetřete si čas a nervy díky vlastnímu sídlu

Pokud podnikáte, položte si otázku, zda se svému oboru podnikání hodláte věnovat dlouhodoběji, nebo zda v dohledné době plánujete odchod do jiného segmentu, penze či úplně jiné lokace. Plánujete-li pokračovat ve své činnosti dlouhodoběji, pak je rozhodování poměrně snadné.

Můžete platit po několik následujících desítek let nájem, který se vám už nikdy nevrátí, a riskovat, že se majitel nemovitosti za dva roky rozhodne pro jiné využití prostor. Vy se tak budete muset poohlížet po nových kancelářích, což vás bude stát nejen slušné peníze, ale především kvanta drahocenného času. A tímto časem nemyslíme jen dobu nutnou k samotnému přestěhování, ale také vyhledávání nové vhodné lokace pro dostatečně reprezentativní a dopravně dosažitelné kanceláře a následnou změnu vizitek, webových stránek či informování pravidelných klientů spolu s veškerými úřady, bankami apod.

Nebo se můžete rozhodnout pro investici a kancelář si koupit – ať již s vidinou jejího dlouhodobého užívání s vyšší mírou jistoty nebo pro účely zhodnocení vložených finančních prostředků. Ne každý má samozřejmě v dnešní době peníze na to, aby si kupoval kancelář v hotovosti. Zde se nabízí možnost vhodně nastaveného úvěru. Ty jsou dnes relativně dostupné (zájemci si mohou vybírat z nabídky několika bank) a jednotlivé splátky se v dané lokalitě mohou rovnat nebo být nižší, než co byste zaplatili za nájem pronajaté kanceláře, zatímco by váš osud ležel v rukou jejího majitele. A co je nejlepší, konce splácení se na rozdíl od konce plateb nájemného dočkáte – a to už po zhruba 10 letech.

Prodejem a pronájmem kanceláří se u nás zabývá například společnost Amigal Group. Ta má nyní v nabídce samostatné kanceláře v Praze a Bratislavě, které nabízí jak k prodeji, tak k pronájmu. Zajímavostí, kterou Amigal Group svým klientům nabízí, jsou tzv. spaceplány zcela zdarma. Jde v podstatě o odborné rozvržení kanceláře na místnosti a jednotlivé prvky v nich obsažené v závislosti na konkrétní potřebě nového majitele nebo nájemce.

Jak funguje financování?

A jak tedy nákup takové kanceláře financovat? „Ideální je samozřejmě mít dostatečnou disponibilní hotovost. To štěstí má v dnešní době ale málokdo,“ říká Martin Opluštil, ředitel společnosti Amigal Group. Jestliže tedy nemáte dost financí, pak můžete požádat o úvěr od banky, s jehož vyřízením Amigal Group svým klientům pomáhá. Doba splatnosti takových úvěrů bývá zpravidla nastavena na 5 až 20 let. Je samozřejmé, že čím delší dobu splácení zvolíte, tím nižší budou splátky.

Zákazník by při žádosti o úvěr měl mít reálné představy o svých možnostech a o tom, co od kupovaných komerčních prostor očekává. V každém případě by měly vlastní disponibilní prostředky zákazníka na počátku financování dosahovat hodnoty mezi 10 a 40 procenty kupní ceny. Nákup kanceláře je také možno financovat přímými splátkami společnosti, jež kancelář prodává. Většinou to funguje tak, že klient složí při podpisu smlouvy 25 % cílové částky a zbylých 75 % uhradí formou splátek v následujících dvou letech.

V následujících letech si pak už můžete užívat výhod plynoucích z vlastnictví této nemovitosti. Jediné náklady spojené s vlastní kanceláří tak budete vynakládat na energie a případnou údržbu. Pokud se na celou transakci znovu podíváme optikou investora, pak se už po oněch 10 letech dočkáte pěkného pasivního příjmu.

Investice má smysl i pro nepodnikatele

Ne každý z nás má v sobě podnikatelského ducha Tomáše Bati, i přesto bychom se svými penězi rádi pracovali tak, aby se dlouhodobě zhodnocovaly, a to nejlépe při minimalizaci podstupovaného rizika. Spořicí účty a termínované vklady se z hlediska výnosů limitně blíží nule, investice do akcií nebo fondů bývají často složité a pro naprostou většinu lidí proto i obtížně uchopitelné.

V této souvislosti může být užitečná informace, že si kancelář pro investiční účely může zakoupit i fyzická osoba (a to dokonce i na úvěr). Kancelář se následně pronajme koncovému zájemci a investorovi z ní plyne výnos kolem 7,5 – 8 % ročně v závislosti na tom, zda si nájemníka obstará sám nebo zda jej pro něj zajistí Amigal Group. Není bez zajímavosti, že při obdobné investici do bytové jednotky za účelem jejího pronájmu je výnos obvykle zhruba poloviční (3 – 4 %), navíc zde investor podstupuje riziko plynoucí z problematických nájemníků

Témata: firmy | kancelář

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky