Chcete výhodnější energie? Změňte dodavatele s dTestem

Spotřebitelská organizace dTest dnes spustila registraci do kampaně „Chci výhodnější energie“. Jde o hromadnou změnu dodavatelů elektřiny a plynu otevřenou všem spotřebitelům v ČR. Smyslem kampaně je spojit síly, a tak získat silnější vyjednávací pozici vůči dodavatelům energií, tedy i nižší ceny a lepší smluvní podmínky pro zapojené spotřebitele.

Ilustrační fotografie

Domácnosti v České republice často platí za elektřinu a plyn více, než je nutné. Obchodní podmínky dodavatelů nebývají k zákazníkům právě vstřícné, mezi časté nešvary patří například vysoké smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy či automatické prodlužování smluv na dlouhá období. „Trh není transparentní a spotřebitelé mají obtíže se zorientovat v nabídce a vyhodnotit, který produkt je pro ně nejvýhodnější. Tyto bariéry mnoho spotřebitelů odrazují od změny dodavatele, a tak zůstávají u toho stávajícího, ačkoli pro ně podmínky nejsou výhodné. Proto jsme se rozhodli uspořádat hromadnou změnu dodavatelů energií. Je to poprvé, co podobnou akci v Česku pořádá spotřebitelská organizace,“ říká ředitel dTestu Martin Černý.

Hromadná změna dodavatele je založena na jednoduchém principu: čím více lidí se zapojí, tím silnější vyjednávací pozici mají, a tím lepší podmínky dodávek elektřiny a plynu mohou získat. V Evropě se jedná o běžnou metodu, jak ušetřit peníze. V uplynulých letech proběhly kolektivní změny dodavatele energií v řadě evropských zemí, například v Rakousku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Nizozemí, Velké Británii či ve Francii. V Rakousku tímto způsobem změnilo dodavatele v letech 2013-2015 82.500 domácností, v Nizozemí v letech 2011-2014 více než 280.000 domácností. Spotřebitelé v EU v tomto období díky hromadným změnám dodavatelů energií pořádaným spotřebitelskými organizacemi ušetřili 173,9 milionů eur.

Jak bude hromadná změna dodavatele „Chci výhodnější energie“ probíhat? Počínaje dnešním dnem se lidé mohou registrovat na webových stránkách www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz. Zapojit se mohou spotřebitelé z celé České republiky. Má-li někdo na své jméno vedeno více odběrných míst, může se registrovat do kampaně zvlášť pro každé odběrné místo, u něhož chce změnit dodavatele. Maximální úroveň spotřeby elektřiny je 50 000 kWh za rok, v případě plynu je to 100 000 kWh.

„Registrace je zcela nezávazná a bezplatná. Po ukončení fáze registrace proběhne v únoru 2016 online aukce, v níž vybereme dodavatele energií, který předloží nejlepší nabídku. Po aukci všem zaregistrovaným spotřebitelům zašleme osobní nabídku s výpočtem možné úspory při změně dodavatele. Bude jen na nich, zda se ji rozhodnou přijmout, nebo ne. Neexistuje žádná povinnost nebo závazek, který by registrované spotřebitele nutil stát se zákazníkem vítězného dodavatele,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. 

Aukce se budou moci zúčastnit všichni aktivní dodavatelé elektřiny a plynu působící v České republice. Podmínkou účasti však je, že společnost předem souhlasí s řadou klíčových kritérií. Dodavatelé se zaváží například k tomu, aby v aukci nabízeli smlouvy na jeden rok bez automatického prodloužení, v nichž nebudou skryté poplatky a poplatky při řádném ukončení smlouvy. Podmínkou účasti bude dále například také zajištění kvalitního zákaznického servisu, a to i prostřednictvím e-mailu či telefonu. Dodavatelé budou během aukce předkládat své nabídky anonymně. Společnost, která přistoupí k podmínkám aukce a ve stanovené lhůtě nabídne nejnižší cenu, bude vybrána jako vítěz.

„Nejde ale pouze o individuální úsporu zapojených spotřebitelů. Zkušenosti z evropských zemí ukazují, že hromadné změny dodavatelů energií mají potenciál iniciovat změny na celém trhu. Když spotřebitelé spojí síly, dodavatelé vidí, že se musí přizpůsobit jejich požadavkům. Byli jsme svědky toho, že i ti dodavatelé, kteří se do aukce nezapojili, nakonec snížili ceny,“ podotýká Örjan Brinkman, prezident Evropské spotřebitelské organizace (BEUC), která hromadné změny dodavatelů energií dlouhodobě podporuje.

Témata: energetika | dTest

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky