Zapomenutá hotovost z dovolené: čeští turisté sedí na miliardách korun

Každý druhý český turista si domů přiveze zbytky cizí měny, kterou znovu nevyužije. Necelé dva miliony cestovatelů tak mají doma hotovost v hodnotě bezmála tří miliard korun.

Ilustrační fotografie

V uchovávání cizí měny jsou Češi na čele Evropy. Podle průzkumu asociace Visa Europe má doma zapomenuté zahraniční bankovky a mince každý druhý český respondent (48 %), což je vysoko nad evropským průměrem (30 %). Češi mají doma obvykle kolem 1500 korun v zahraniční měně. Osm procent dotazovaných však uvedlo, že jejich „zásoby“ přesahují 5500 korun. Jen tato dvanáctina cestovatelů tak doma schraňuje více než 850 milionů korun.

Česká laxnost vs. evropský shopping
Zatímco Češi nemají problém s tím, že jim doma po dovolené zůstanou ležet peníze, na které pak sedá prach, u řady národů je běžnou praxí utrácení do poslední mince. Speciální kategorií jsou v tomto ohledu Rakušané, kteří takto činí v 70 % případů, následováni Němci s 63 %.

„Není zrovna pozitivní, že ve snaze zbavit se posledních kun či dirhamů lidé velmi často utrácejí za vyloženě zbytečné věci. Přitom kdyby i v zahraničí používali stejně jako doma na většinu nákupů kartu Visa, utratili by pouze za to, co skutečně chtějí. Platby kartou jsou pohodlnější, bezpečné a člověku nehrozí, že se domů vrátí s penězi, které skončí pod nánosem prachu,“ upozorňuje Marcel Gajdoš, regionální manažer asociace Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Směnárny netáhnou
Do směnáren se zbylou hotovostí po návratu z dovolené zamíří ani ne pětina Evropanů (19 %). V případě Čechů je to jen 14 %. Jsou však i výjimky – např. ve Španělsku zahraniční hotovost vyměňuje 29 % cestovatelů, v Británii je to každý čtvrtý turista.

Šampioni v hromadění cizí měny? Turci
Celoevropské srovnání získaných dat ukazuje, že co jiný národ, to jiné návyky. Zatímco Češi vynikají v míře uchovávaní cizí měny, Turci všechny porážejí co do objemu. Běžně mají doma v přepočtu více než 2 700 korun v zahraničních mincích a bankovkách, tedy více než dvojnásobek evropského průměru. Opačným extrémem je Francie, kde se hodnota „zapomenutých“ peněz pohybuje jen kolem 700 korun.

Témata: dovolená | Cestování

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky