Chcete chodit hrát automaty? Čeká vás registrace

Registrace, které bude kontrolovat finanční úřad - tak by mohl vypadat nový loterijní zákon v praxi. Každý, kdo si bude chtít zahrát, bude muset nejprve vytáhnout občanský průkaz a bude zapsán do databáze - teprve potom získá takzvanou hráčskou kartu.

Ilustrační fotografie
reklama

A tuhle kartu bude moci finanční úřad zablokovat, pokud například zjistí, že daný hráč přišel o práci.

"Nepřiměřená regulace, obrovské daňové zatížení, které diskriminuje podnikatele a těm nelegálním nahání hráče přímo do chřtánu", vyjmenovává senátor a majitel sítě sázkových kanceláří Ivo Valenta slabiny stávajícího loterijního zákona, který podle něj znevýhodňuje legální provozovatele oproti těm nelegálním.

Nový zákon to má změnit. Navrhuje mírnou regulaci a počítá se vznikem databází na finančních úřadech, které jednoduše řečeno budou kontrolovat, kdo hraje a za čí peníze.

A jak to bude celé fungovat? Napojení hráčských karet na finanční úřady umožní kontrolovat, zda dotyčný gambler nehraje za sociální dávky nebo zda nevězí až po uši v dluzích a stejně holduje automatům nebo ruletě.

"Už dnes spousta provozovatelů využívá možnosti dobrovolných registrací, protože aby sociálně slabí nebo závislí prohrávali své výplaty, to nikdo z nás nechce," dušuje se Valenta. Ministerstvo financí navíc odhaduje, že jsou u nás v současnosti stovky nelegálních hráčských doupat.

Vynalézaví Češi pokaždé totiž vždycky rychle našli způsob, jak zákon obcházet. Herní automaty přeprogramovali na kvízomaty a herny přejmenovali na soukromé kluby. Daňové úniky z hazardu jdou do desítek miliónů a s problémem si neví rady podle ministra financí ani policie.

Nový loterijní zákon už je ale na spadnutí. V nejbližších dnech ho projedná vláda a pak poputuje do Sněmovny.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky