Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dítě vám obrátí život vzhůru nohama. 5 tipů, jak se připravit a nezruinovat přitom domácí rozpočet

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zjistili jste tu radostnou zprávu, že čekáte rodinu a za pár měsíců se vám obrátí život vzhůru nohama? Reklamy vás přesvědčují, co vše bezpodmínečně potřebujete pro spokojené dítě, a okolí vás zahrnuje zaručenými radami a doporučeními. Jak se ale v nabídce vyznat, co pořídit zavčas a co můžete s klidem koupit na poslední chvíli? Zde je pět tipů, jak se připravit na příchod dítěte, a jak nejlépe rozvrhnout síly, abyste vše zvládli v pohodě a s rozumnými náklady, informuje FunBaby.cz

Tip 1: Nepodceňujte předporodní přípravu

Základem, který se ovšem vždy snadněji radí, než praktikuje, je neztratit hlavu. Ačkoliv je pochopitelné, že má člověk hned po zjištění tak významné zprávy tendenci začít zařizovat, nakupovat a chystat, měl by dát nejprve prostor sobě i partnerovi, aby si na nově vzniklou situaci zvykli. Odborníci se totiž shodují, že psychická připravenost hraje klíčovou roli jak během celého těhotenství, tak při samotném porodu. Je vhodné se tak zapsat do předporodních kurzů, které partneři navštěvují společně, a kde dostanou řadu informací týkajících se nejen péče o dítě, ale i nové role rodiče. Zde se navíc také dozvíte, co má cenu kupovat, co raději půjčit, a co nepořizovat vůbec.

Tip 2: Kočárek musí být především praktický

Jednou ze základních a zásadních položek ve výbavě je bezesporu dětský kočárek. V dnešní době již existuje nepřeberné množství typů, barevných kombinací a materiálů. Než se tedy vydáte do obchodu, měli byste promyslet, v jakých podmínkách a jak budete kočárek opravdu využívat. „Kromě správného a úplného označení, které odkazuje k tomu, že výrobce zná příslušné normy, je dobré si ohlídat také to, zda má kočárek nastavitelnou výšku madla. Správné nastavení totiž značně ulehčí celkovou manipulaci,“ upozorňuje Lukáš Fiala z předního českého internetového obchodu s dětským zbožím FunBaby.cz. Pokud neplánujete pouze vyjížďky po městě, rozhodně se zaměřte i na odpružení předních a zadních kol a snadnost jejich odnímatelnosti. „Kočárek by se vám měl samozřejmě líbit, ale s příchodem dítěte, kdy budete šetřit každou minutu i síly, oceníte především jeho praktičnost,“ dodává Fiala. Pokud dáte na babské rady, nezapomeňte uskladnit kočárek až do narození miminka u někoho z rodiny či známých. Traduje se totiž, že mít kočárek doma dříve než dítě nosí smůlu.

Tip 3: Do hraček příliš neinvestujte, většinu dostanete darem

Ačkoliv chce každý rodič pro své dítě přirozeně to nejlepší a má tendenci již dopředu pořizovat množství hraček, které potomka budou patřičně rozvíjet a stimulovat, s jejich nákupem raději vyčkejte. Za prvé se dítě v počátečních dnech a týdnech bude doma rozkoukávat a zvykat si na určitý režim. Za druhé můžete počítat s tím, že s největší pravděpodobností dostanete řadu hraček při prvních návštěvách rodiny a přátel. „Obecně je vhodné se zaměřit spíše na nadčasové hračky z kvalitních materiálů, které dítěti vydrží dlouho. V tomto případě totiž platí, že kvantita by neměla převážit nad kvalitou,“ vysvětluje Lukáš Fiala.

Tip 4: Na sedačce nešetřete, vyhněte se již použitým

Další z věcí, do kterých se rozhodně vyplatí investovat, je dětská autosedačka. Přestože se může zdát, že v dnešní době již není mezi nimi velký rozdíl, nenechte se zmást. I ty zdánlivě nejmenší detaily mohou mít zásadní vliv v situaci, kdy musíte prudce zabrzdit nebo havarujete. „Autosedačku je nutné vždy vybírat s ohledem na hmotnost dítěte. Rozhodně nepořizujte větší sedačku s tím, že do ní dítě doroste. Pokud nebude sedačka odpovídat velikosti dítěte, je to nejen nepohodlné, v případě nárazu to může být také velmi nebezpečné,“ varuje Lukáš Fiala z internetového obchodu FunBaby.cz nabízejícího přední světové značky hraček i vybavení pro děti. „Vyhněte se také nakupování již použitých sedaček, neboť často nelze ověřit, v jakém stavu se sedačka nachází, a zda nebyla poškozena při autonehodě. Některá poškození totiž nemusí být na první pohled patrná,“ dodává Fiala s tím, že sedačku je vhodné vybírat i s ohledem na to, aby z ní dítě mělo výhled, a byla dostatečně a vhodně vypolstrovaná.

Tip 5: U nábytku myslete na materiály i barvy

Při zařizování dětského pokoje je dobré si důkladně promyslet uspořádání nejen pro první měsíce, ale na několik let dopředu. Řada firem dnes už nabízí nábytek, který „roste“ s dítětem a vy ho nemusíte vyměňovat pokaždé, když potomek vyroste o pár centimetrů. Stejně tak existují dětské postýlky, které lze následně jednoduše upravit na běžnou dětskou postel. Při výběru nábytku se zajímejte především o materiály, které byly použity na výrobu. Klíčovou roli pak hrají zejména použitá lepidla a povrchové laky, které musí být naprosto nezávadné, neboť výpary z nich bude dítě neustále vdechovat. Barvy volte spíše jemné a uklidňující. V ostře červeném pokoji vám miminko bude jen těžko usínat.

Témata:  rodinný rozpočet děti

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.